Od ponad 50 lat jest związana z redakcją muzyczną Programu I Polskiego Radia. W latach 80. prowadziła popularny program muzyczny “Wideoteka dorosłego człowieka”. Maria Szabłowska ukończyła dwa kierunki studiów.
W 1973 roku rozpoczęła pracę w Polskim Radiu, ale wcześniej myślała o innym zawodzie.
– Chodziłam do tego samego liceum, co Agnieszka Osiecka na Saskiej Kępie i tam uczyłam się francuskiego i rosyjskiego. Słyszałam często, że mam zdolności do języków. Angielski znałam dzięki słuchaniu piosenek. Pomyślałam, że jak już się nauczyć to czegoś takiego naprawdę odjazdowego i wybrałam arabistykę – opowiada Maria Szabłowska dla Złotej sceny.
Niespotykany kierunek studiów
Potem wciągnęła ją praca w radiu i porzuciła swój oryginalny kierunek studiów. Teraz po latach przyznaje, że to trudny język i zapomniała go nie używając od studiów. Jednak gdyby nie arabistyka nie trafiłaby do radia. Sylwia Sokorska, córka ówczesnego prezesa Radiokomitetu, Włodzimierza Sokorskiego prowadziła w Rozgłośni Harcerskiej program i zapraszali tam gości o ciekawych zainteresowaniach. Ktoś jej podpowiedział, że jest taka dziewczyna, która skończyła niespotykany kierunek studiów. Maria Szabłowska przyszła i opowiedziała o swojej nauce języka arabskiego. Musiała dobrze wypaść, bo potem zaproponowali jej pracę w radio.
Kariera dziennikarki
W 1970 ukończyła arabistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a rok później została absolwentką studium dziennikarstwa na tej samej uczelni. Przez całe życie zawodowe związana jest z radiową Jedynką. Uwielbia audycje na żywo. Pod koniec lat 70. trafiła do TVP. Była prezenterką młodzieżowej „Siódemki” i następnie wakacyjnego „Studia Lato” emitowanego w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej. Później prowadziła program „Stare, nowe i najnowsze” oraz poranny program „Kawa czy herbata”? (razem z Jackiem Żakowskim). W duecie z Krzysztofem Szewczykiem stworzyła program „Dozwolone od lat czterdziestu”, a potem zmieniony na „Wideotekę dorosłego człowieka”. Autorka dwóch książek: „Cały ten big beat” i „Elvis – amerykański sen” oraz trzech filmów biograficznych: o Władysławie Szpilmanie, Stefanie Rachoniu i Kabarecie Starszych Panów. W tym roku we wrześniu dziennikarka skończy 78 lat.