Te polskie gwiazdy urodziły się podczas świąt. Znacie wszystkie?

Martyna Chmielewska
Autor: Martyna Chmielewska
6 min przeczytany
Jacy celebryci urodzili się w święta?

Do grona świątecznych jubilatów należą osoby, które urodziły się 24, 25 lub 26 grudnia. Które z gwiazd przyszły na świat w magicznym okresie świąt Bożego Narodzenia?

Ewa Kuklińska

Gwiazda rewii i telewizji urodziła się 26 grudnia 1951 roku. Ewa Kuklińska rozpoczęła swoją karierę jako baletnica, tańczyła na scenie Teatru Wielkiego oraz w grupie Sabat Małgorzaty Potockiej. Szybko trafiła na ekrany kin i telewizorów. Widzowie mogą pamiętać ją z ról w takich produkcjach jak „Nie lubię poniedziałku”, „Złoty pociąg”, „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy” oraz „Lata dwudzieste… Lata trzydzieste…”. Na małym ekranie gościła m.in. w serialach „Hela w opałach” i „Niania”. Kuklińska została, także prowadzącą programu „Schody, pióra, brylanty”.

Kuklińska występowała na scenach teatralnych i kabaretowych. Wydała cztery płyty. Ostatnia p.t. „Chcę szaleć” ukazała się w 1996 roku. Przez ponad dwie dekady była związana z Teatrem Syrena, gdzie specjalnie dla niej role pisali wybitni twórcy, tacy jak Daniel Passent, Ryszard Marek Groński i Michał Komar.

Ewa Kuklińska, fot. P.Kibitlewski/ONS

Adam Woronowicz

Adam Woronowicz to ceniony polski aktor, który urodził się 25 grudnia 1973 roku. Znany jest z ról w filmach „Body/Ciało”, „7 uczuć”, „Kamerdyner” oraz „Teściowie”. Obecnie rozśmiesza widzów dzięki roli Dariusza Wasiaka w serialu „The Office PL”.

Popularność przyniosły mu również role w serialach, m.in. „Pakt”, „Diagnoza”, „Kod genetyczny” i „Czas honoru”. Jego najbardziej rozpoznawalne kreacje filmowe to ksiądz Jerzy Popiełuszko w „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, Hermann von Krauss w „Kamerdynerze” oraz Lucjan Staniak w „Czerwonym pająku”. Woronowicz gra w Teatrze Rozmaitości i Garnizonie Sztuki.

Prywatnie aktor jest mężem Agnieszki Woronowicz i ojcem czwórki dzieci. W 2018 roku został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszą rolę męską. Wspiera również Stowarzyszenie „Jasny Cel”, pomagające dzieciom z porażeniem mózgowym.

Adam Woronowicz/ONS

Michał Lesień

Aktor urodził się 24 grudnia 1974 roku we Wrocławiu. Jest synem Zbigniewa Lesienia, znanego aktora i dyrektora teatralnego. Po maturze rodzina przeniosła się do Kalisza, gdzie Zbigniew Lesień objął posadę dyrektora Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Lesień zadebiutował na scenie Teatru Powszechnego w czasie studiów.

Największą popularność Lesieniowi przyniosła rola Jacka Przypadka w serialu „Lokatorzy”. Później występował w „M jak miłość”, „Blondynce” i „Klanie”, gdzie obecnie wciela się w Janusza Sokołowskiego. Poza telewizją najwięcej czasu spędza w teatrze. Wystąpił także w „Tańcu z gwiazdami”, ale odpadł w pierwszym odcinku.

Michał Lesień, fot. P.Kibitlewski/ONS

Piotr Miazga

Aktor przyszedł na świat w Wigilię, 24 grudnia 1976 roku. Na ekranach telewizorów zadebiutował w serialu Klan (1997–2004). W 2002 roku ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi, a jego pierwszą większą rolą filmową była postać Adama Nowaka, znanego jako „Turbo”, w filmie „Haker” (2002). Reżyser Janusz Zaorski podkreślał, że o wyborze Miazgi do tej roli zadecydowało jego uderzające podobieństwo do Nicolasa Cage’a.

Wcześniej aktor pojawił się w niewielkim epizodzie w gangsterskim filmie Władysława Pasikowskiego „Reich” (2001). Widzowie mogli również zobaczyć go w roli Sebastiana Kociołka, chłopaka Kaśki, w kilku odcinkach serialu „M jak miłość” (2003). Miazga jest także znany z ról w popularnych serialach, m.in. „Ślepnąc od świateł”, „Belfer” i „Na krawędzi”.

Piotr Miazga, foto: Daniel Wysocki/ONS

Marcin Świetlicki

Poeta, pisarz i wokalista zespołu „Świetliki” urodził się 24 grudnia 1961 roku. Był korektorem tekstów w „Tygodniku Powszechnym”. Współpracował również z pismem mówionym „Gadający Pies” oraz Radiem Roxy. Jego talent aktorski mogliśmy oglądać w spektaklu „Małżowina” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, gdzie wcielił się w główną rolę.

Świetlicki łączy w swojej twórczości dwie pasje – poezję i muzykę. Jego literacki debiut, tomik poezji „Zimne kraje” ukazał się w 1992 roku. W tym samym roku wraz z członkami zespołu „Trupa Wertera Utrata” założył grupę „Świetliki”, w której jest autorem tekstów i wokalistą.

Jako pisarz zadebiutował w 2001 roku pod pseudonimem Marianna G. Świeduchowska, wydając wspólnie z Grzegorzem Dyduchem książkę „Katecheci i frustraci”. Pod swoim nazwiskiem zaczął publikować w 2006 roku. Jego pierwszą powieścią była kryminalna „Dwanaście”, która otworzyła trylogię kontynuowaną w książkach „Trzynaście” i „Jedenaście”. Artysta został wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Paszportem Polityki, Nagrodą im. ks. Jana Twardowskiego, Nagrodą Wielkiego Kalibru oraz Nagrodą Literacką Gdynia.

Marcin Świetlicki/Kapif

Anna Przybylska

Swoje urodziny świętowałaby również Anna Przybylska, która przyszła na świat 26 grudnia 1978 roku. W 1997 roku zadebiutowała w filmie „Ciemna strona Wenus” w reżyserii Radosława Piwowarskiego. Już rok później wcieliła się w rolę Marylki w popularnym serialu „Złotopolscy”. Widzowie pokochali aktorkę, także za rolę Kariny w serialu „Daleko od noszy”. Prywatnie była w szczęśliwym związku z piłkarzem Jarosławem Bieniukiem, z którym doczekała się trójki dzieci: córki Oliwii oraz synów Szymona i Jana.

W 2013 roku u Przybylskiej zdiagnozowano nowotwór trzustki. Niestety, mimo wysiłków lekarzy, aktorka zmarła 5 października 2014 roku w Gdyni Orłowie. Anna Przybylska miała tylko 36 lat.

Anna Przybylska/ONS
Udostępnij ten artykuł
Studentka dziennikarstwa i nowych mediów. W wolnych chwilach czytam i recenzuję książki. Najczęściej sięgam po literaturę piękną i reportaż. Uwielbiam także kino niezależne.
Napisz komenatrz