Do grona świątecznych jubilatów należą osoby, które urodziły się 24, 25 lub 26 grudnia. Które z gwiazd przyszły na świat w magicznym okresie świąt Bożego Narodzenia?
Ewa Kuklińska
Gwiazda rewii i telewizji urodziła się 26 grudnia 1951 roku. Ewa Kuklińska rozpoczęła swoją karierę jako baletnica, tańczyła na scenie Teatru Wielkiego oraz w grupie Sabat Małgorzaty Potockiej. Szybko trafiła na ekrany kin i telewizorów. Widzowie mogą pamiętać ją z ról w takich produkcjach jak „Nie lubię poniedziałku”, „Złoty pociąg”, „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy” oraz „Lata dwudzieste… Lata trzydzieste…”. Na małym ekranie gościła m.in. w serialach „Hela w opałach” i „Niania”. Kuklińska została, także prowadzącą programu „Schody, pióra, brylanty”.
Kuklińska występowała na scenach teatralnych i kabaretowych. Wydała cztery płyty. Ostatnia p.t. „Chcę szaleć” ukazała się w 1996 roku. Przez ponad dwie dekady była związana z Teatrem Syrena, gdzie specjalnie dla niej role pisali wybitni twórcy, tacy jak Daniel Passent, Ryszard Marek Groński i Michał Komar.
Adam Woronowicz
Adam Woronowicz to ceniony polski aktor, który urodził się 25 grudnia 1973 roku. Znany jest z ról w filmach „Body/Ciało”, „7 uczuć”, „Kamerdyner” oraz „Teściowie”. Obecnie rozśmiesza widzów dzięki roli Dariusza Wasiaka w serialu „The Office PL”.
Popularność przyniosły mu również role w serialach, m.in. „Pakt”, „Diagnoza”, „Kod genetyczny” i „Czas honoru”. Jego najbardziej rozpoznawalne kreacje filmowe to ksiądz Jerzy Popiełuszko w „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, Hermann von Krauss w „Kamerdynerze” oraz Lucjan Staniak w „Czerwonym pająku”. Woronowicz gra w Teatrze Rozmaitości i Garnizonie Sztuki.
Prywatnie aktor jest mężem Agnieszki Woronowicz i ojcem czwórki dzieci. W 2018 roku został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszą rolę męską. Wspiera również Stowarzyszenie „Jasny Cel”, pomagające dzieciom z porażeniem mózgowym.
Michał Lesień
Aktor urodził się 24 grudnia 1974 roku we Wrocławiu. Jest synem Zbigniewa Lesienia, znanego aktora i dyrektora teatralnego. Po maturze rodzina przeniosła się do Kalisza, gdzie Zbigniew Lesień objął posadę dyrektora Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Lesień zadebiutował na scenie Teatru Powszechnego w czasie studiów.
Największą popularność Lesieniowi przyniosła rola Jacka Przypadka w serialu „Lokatorzy”. Później występował w „M jak miłość”, „Blondynce” i „Klanie”, gdzie obecnie wciela się w Janusza Sokołowskiego. Poza telewizją najwięcej czasu spędza w teatrze. Wystąpił także w „Tańcu z gwiazdami”, ale odpadł w pierwszym odcinku.
Piotr Miazga
Aktor przyszedł na świat w Wigilię, 24 grudnia 1976 roku. Na ekranach telewizorów zadebiutował w serialu Klan (1997–2004). W 2002 roku ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi, a jego pierwszą większą rolą filmową była postać Adama Nowaka, znanego jako „Turbo”, w filmie „Haker” (2002). Reżyser Janusz Zaorski podkreślał, że o wyborze Miazgi do tej roli zadecydowało jego uderzające podobieństwo do Nicolasa Cage’a.
Wcześniej aktor pojawił się w niewielkim epizodzie w gangsterskim filmie Władysława Pasikowskiego „Reich” (2001). Widzowie mogli również zobaczyć go w roli Sebastiana Kociołka, chłopaka Kaśki, w kilku odcinkach serialu „M jak miłość” (2003). Miazga jest także znany z ról w popularnych serialach, m.in. „Ślepnąc od świateł”, „Belfer” i „Na krawędzi”.
Marcin Świetlicki
Poeta, pisarz i wokalista zespołu „Świetliki” urodził się 24 grudnia 1961 roku. Był korektorem tekstów w „Tygodniku Powszechnym”. Współpracował również z pismem mówionym „Gadający Pies” oraz Radiem Roxy. Jego talent aktorski mogliśmy oglądać w spektaklu „Małżowina” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, gdzie wcielił się w główną rolę.
Świetlicki łączy w swojej twórczości dwie pasje – poezję i muzykę. Jego literacki debiut, tomik poezji „Zimne kraje” ukazał się w 1992 roku. W tym samym roku wraz z członkami zespołu „Trupa Wertera Utrata” założył grupę „Świetliki”, w której jest autorem tekstów i wokalistą.
Jako pisarz zadebiutował w 2001 roku pod pseudonimem Marianna G. Świeduchowska, wydając wspólnie z Grzegorzem Dyduchem książkę „Katecheci i frustraci”. Pod swoim nazwiskiem zaczął publikować w 2006 roku. Jego pierwszą powieścią była kryminalna „Dwanaście”, która otworzyła trylogię kontynuowaną w książkach „Trzynaście” i „Jedenaście”. Artysta został wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Paszportem Polityki, Nagrodą im. ks. Jana Twardowskiego, Nagrodą Wielkiego Kalibru oraz Nagrodą Literacką Gdynia.
Anna Przybylska
Swoje urodziny świętowałaby również Anna Przybylska, która przyszła na świat 26 grudnia 1978 roku. W 1997 roku zadebiutowała w filmie „Ciemna strona Wenus” w reżyserii Radosława Piwowarskiego. Już rok później wcieliła się w rolę Marylki w popularnym serialu „Złotopolscy”. Widzowie pokochali aktorkę, także za rolę Kariny w serialu „Daleko od noszy”. Prywatnie była w szczęśliwym związku z piłkarzem Jarosławem Bieniukiem, z którym doczekała się trójki dzieci: córki Oliwii oraz synów Szymona i Jana.
W 2013 roku u Przybylskiej zdiagnozowano nowotwór trzustki. Niestety, mimo wysiłków lekarzy, aktorka zmarła 5 października 2014 roku w Gdyni Orłowie. Anna Przybylska miała tylko 36 lat.