Jacek Cygan twórca wielu popularnych piosenek ostatnio zrobił coś, co mogło zaskoczyć nawet jego. Stworzył koncert dotyczący życia i twórczości poety Johanna Goethe. Zaprosił do tego projektu znane osoby.
Sam przyznaje w wywiadach, że nie wie dlaczego zainteresował się tym wybitnym poetą.
– 11 lat temu byłem po raz pierwszy w jego domu-muzeum w Weimarze. Nie chodzi tylko o to, co napisał, ale przecież był także geologiem, badał rośliny, światło. Był pierwszy w wielu dziedzinach i to spowodowało, że został w historii. Napisałem książkę „Z Goethem w Italii” – wyjaśniał Jacek Cygan w wywiadzie dla Polskiego Radia.
Goethe muzycznie
Potem wpadł na genialny pomysł, aby jego życie pokazać przez pryzmat piosenek, do których ułożył tekst. Powstało dzieło sceniczne „Goethe. Profil podwójny”.
– Wymyśliłem kantatowy koncert, w którym występuje Goethe w starszym wieku, mówiący swoim tekstem. Jest także poeta młody, który opowiada o swoim życiu, pełnym uczuć i miłości do kobiet – powiedział Jacek Cygan.
Powstało 11 pieśni, do których muzykę napisał Piotr Rubik. Artyści maja za sobą już wiele koncertów w całej Polsce. Teraz zagościli w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radio. Odbyło się wspaniałe wydarzenie, na które zostali zaproszeni szanowni goście: Marian Turski, Irena Santor, Magdalena Zawadzka, czy Rafał Olbrychski i Maria Niklińska.
Po zakończeniu owacje na stojąco trwały kilka minut. Irena Santor była zachwycona przedstawieniem muzycznym i dała najwyższe noty. Powtarzała kilka razy, że dawno nie była na tak dobrym koncercie ze wspaniałymi wokalami.




O czym jest przedstawienie?
Widowisko słowno – muzyczne „GOETHE – profil podwójny” jest próbą zestawienia tego, co najważniejsze dla dzieła największego niemieckiego poety z ważnymi osobistymi wątkami jego życia. O ile twórczość Goethego jest reprezentowana przez jego oryginalne wiersze, fragmenty dramatów, powieści i listy, o tyle opowieść o jego emocjach, o tym prawdziwym „cierpieniu młodego Goethego”, o jego miłościach, chwilach zwątpienia i triumfu musiała zostać stworzona przy pomocy nowych pieśni.
W warstwie wykonawczej spektaklu Jacek Cygan bierze na siebie rolę przewodnika po życiu i twórczości Goethego, koncentrując się na jego dziełach, wyjaśniając kontekst historyczny. W tym sensie można powiedzieć, że występuje jako Stary Goethe. Marcin Januszkiewicz jako Młody Goethe prezentuje stronę emocjonalną poety, jego miłości, niepokoje, walkę o miejsce na szczycie. W postać Charlotty von Stein wciela się Anna Jurksztowicz. W roli Christiany Vulpius widzimy Martę Moszczyńską. Jako kobieta metafizyczna prezentuje się Alicja Wojnowska. Stronę muzyczną wypełni zespół pod kierownictwem Jacka Subociałły. Specjalnym gościem koncertu będzie Mariusz Patyra, jedyny polski skrzypek, który wygrał konkurs Paganiniego w Genui. Oprócz solowych prezentacji poprowadzi on kwintet smyczkowy.







