Dziś, 4 grudnia, obchodzimy Barbórkę – tradycyjne święto górników i dzień świętej Barbary. To doskonała okazja, by przypomnieć o polskich Barbarach, które zapisały się w historii kina, teatru, muzyki i kultury.
Oto siedem niezwykłych kobiet, które podbiły serca Polaków. Czy znacie je wszystkie?
Barbara Krafftówna – legenda polskiej sceny teatralnej
Znana z niezapomnianej roli Honoratki w „Czterech pancernych i psie”. Barbara Krafftówna była wszechstronną artystką, która łączyła teatr, film i kabaret. Po wielu latach pracy w USA powróciła do Polski, by kontynuować swoją karierę na scenach najważniejszych warszawskich teatrów, takich jak: Syrena, Nowa Warszawa, Narodowy czy Współczesny. Aktorka zmarła w 2022 roku.
Pola Negri – femme fatale kina niemego
Mało kto wie, że słynna Pola Negri tak naprawdę nazywała się Barbara Apolonia Chałupiec. Była pierwszą europejską gwiazdą Hollywood i jedną z najsłynniejszych aktorek kina niemego. Dzięki swoim rolom femme fatale stała się symbolem kobiecości i mistrzynią ekranowego dramatu. Reżyser Ernst Lubitsch uważał ją za aktorkę doskonale rozumiejącą istotę kina. Żyła w latach 1897- 1987.
Barbara Kwiatkowska-Lass – artystyczna ambasadorka Polski
Pierwsza żona Romana Polańskiego i niezapomniana tytułowa bohaterka z komedii „Ewa chce spać”. Barbara Kwiatkowska-Lass odniosła sukces także za granicą, występowała we Włoszech, Francji i Niemczech. Była wiceprzewodniczącą Stowarzyszenia na Rzecz Porozumienia Niemiecko-Polskiego i zaangażowaną działaczką społeczną. Aktorka zmarła w 1995 roku na udar mózgu.
Barbara Brylska – Kama z „Faraona”
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych aktorek lat 70. Zdobyła serca widzów w filmach takich jak „Faraon” czy „Pan Wołodyjowski”. Barbara Brylska osiągnęła także międzynarodowy sukces, szczególnie w byłym ZSRR, gdzie jej talent doceniono nagrodą „Bałtycka Gwiazda”. Aktorka ma 83 lata.
Barbara Horawianka
Aktorka znana była z ról w filmach takich jak „Krzyżacy”, „Pasażerka” czy „Stawka większa niż życie”. Barbara Horawianka razem z Mieczysławem Voitem zagrała w pierwszej polskiej telenoweli “W labiryncie”. Grała na deskach teatrów w całej Polsce, m.in. były to Teatr Rapsodyczny i Teatr Stary w Krakowie, Teatr Nowy w Łodzi, Teatr Narodowy, Dramatyczny oraz Teatr Polski w Warszawie. Zmarła w 2024 roku.
Basia Trzetrzelewska – międzynarodowa gwiazda muzyki
To polsko-brytyjska piosenkarka, której unikalne połączenie jazzu i popu zdobyło uznanie na całym świecie. Płyty Basi Trzetrzelewskiej, takie jak „Time and Tide” czy „London Warsaw New York”, osiągnęły status platynowy w USA. Jej utwory do dziś cieszą się popularnością, zwłaszcza na Filipinach i w Japonii. Wokalistka w tym roku skończyła 70 lat.
Barbara Bursztynowicz – ikona polskiego serialu
Znana jest przede wszystkim jako Elżbieta Chojnicka z „Klanu”. Barbara Bursztynowicz to wszechstronna aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa. Mogliśmy ją zobaczyć w takich produkcjach jak „Na dobre i na złe”, „Apetyt na życie” czy „Ojciec Mateusz”. Aktorka skończyła 70 lat.