To ona śpiewała przebój „Złoty pierścionek”. Zmarła Rena Rolska

Martyna Chmielewska
2 min przeczytany

Media obiegła smutna wiadomość. Gwiazda PRL-u, Rena Rolska zmarła w wieku 92 lat. Jak wyglądała kariera wokalistki? Na co zmarła Rena Rolska?

Jej największy przebój, który zyskał popularność wśród fanów muzyki, to „Złoty pierścionek”. Śpiewała, także takie hity jak: „Piosenka prawdę ci powie”, „Widzisz mała”, „Za ostatnich rubli pięć”, „Chciałabym, a boję się”, „Na Francuskiej”.

Informację o śmierci Reginy Rollinger-Jonkajtys, znanej szerokiej publiczności jako Rena Rolska, potwierdził Krzysztof Szuster, prezes Związku Artystów Scen Polskich. Jak doniósł „Fakt”, artystka odeszła 27 sierpnia 2024 roku w wieku 92 lat.

Rena Rolska/NAC

Wielka artystka nie żyje

Związek Artystów Scen Polskich pożegnał Renę Rolską, zamieszczając wpis na swoim profilu na Facebooku, potwierdzający śmierć piosenkarki.

– Z żalem żegnamy Renę Rolską, wykonawczynię wielu popularnych przebojów, nagradzanych na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, takich jak „Złoty pierścionek”, „Gdy w ogrodzie botanicznym zakwitną bzy”, „Jak to dziewczyna” czy „Nie oczekuję dziś nikogo”, który wygrał konkurs w Polskim Radiu. Rolska była również znana z roli niesfornej uczennicy w audycji radiowej „Podwieczorek przy mikrofonie”. Była zasłużoną członkinią Związku Artystów Scen Polskich, z którym związała się ponad sześć dekad temu – napisano w pożegnalnym poście.

Rena Rolska/NAC

Jak wyglądała jej kariera?

Karierę zaczęła w latach 50. w audycji radiowej „Zgaduj zgadula”. W 1961 roku utwór „Piosenka prawdę Ci powie” w jej wykonaniu zdobył pierwszą nagrodę na KFPP w Opolu. Na początku lat 60. zaczęła występować w „Podwieczorku przy mikrofonie”, gdzie grała niesforną uczennicę u boku Wojciecha Młynarskiego oraz Mariana Jonkajtysa, który później został jej mężem.

Rena Rolska zakończyła swoją karierę muzyczną już w 1981 roku, by poświęcić się pracy społecznej. Przez lata przewodniczyła Sekcji Estrady ZASP, znanej jako jedna z najaktywniejszych i najweselszych sekcji Stowarzyszenia. Później została członkinią Zarządu Sekcji Repartycyjnej Twórców i Artystów Wykonawców Radiowych oraz Audialnych.

– Nie śpiewam od 1981 roku, tym bardziej jestem zdziwiona, że mimo tych lat ciszy ktoś mnie pamięta – mówiła w jednym z wywiadów.

Rena Rolska/NAC
Udostępnij ten artykuł
Studentka dziennikarstwa i nowych mediów. W wolnych chwilach czytam i recenzuję książki. Najczęściej sięgam po literaturę piękną i reportaż. Uwielbiam także kino niezależne.
Napisz komenatrz