Osobowość, wdzięk, energia, czarujący głos. Znakomicie odnajduje się zarówno w roli piosenkarza jak i aktora czy tancerza. Bohdan Łazuka czyli kolorowy ptak polskiej estrady i kina kończy dziś 85 lat. Z okazji urodzin artysty przypominamy najciekawsze fakty z jego życia prywatnego i zawodowego.
Dzieciństwo i edukacja
Bohdan Łazuka urodził się 31 października 1938 roku w Lublinie. Rodzice przyszłego aktora rozwiedli się gdy ten miał zaledwie trzy latka, a ojciec założył wkrótce nową rodzinę. Pan Bohdan szybko odkrył w sobie artystyczną duszę, jeszcze będąc uczniem szkoły podstawowej zapisał się do Zespołu Pieśni i Tańca oraz na zajęcia do Teatru Młodego Widza. Próbował dostać się do legendarnego zespołu „Śląsk”, ale bezskutecznie. Łączenie nauki z pasją nie było zbyt łatwe, dlatego w międzyczasie nastolatek zmienił szkołę na technikum budowlane, ale to rozwiązanie nie okazało się trafne.
Nie tylko teatr, ale sztuka w całej swojej okazałości intrygowała młodego Bohdana. Pod koniec lat 50. uczył się w szkole muzycznej I st. w Warszawie, a niedługo potem dostał się do PWST w Warszawie, którą ukończył w 1961 roku. W szkole teatralnej miał do czynienia z mistrzami gatunku, jego mentorami były ówczesne tuzy polskiego teatru – Kazimierz Rudzki i Ludwik Sempoliński.
Kariera
Kariera Bohdana Łazuki zaczęła się już w trakcie jego studiów. Będąc studentem wystąpił w „Żołnierzu królowej Madagaskaru” dla Teatru Polskiego Radia oraz w teatralnej adaptacji Zemsty, gdzie wcielił się w rolę Papkina. Debiut na wielkim ekranie zaliczył w 1958 roku w filmie Jana Rybkowskiego „Pan Anatol szuka miliona”.
Po ukończeniu studiów jego kariera nabrała szalonego tempa. Współpracował z Teatrem Współczesnym, Teatrem Syrena, Kabaretem Szpak, Kabaret Starszych Panów, gdzie razem z Barbara Krafftówną wylansowali piosenkę „Przeklnę Cię”. Później w jego życiu zawodowym pojawił m.in. również teatr Kwadrat, Teatr Rozmaitości, Teatr Studio. Na swojej drodze spotkał wiele wybitnych osobowości, z którymi współpracował, i które ukształtowały jego artystyczną duszę, byli to m.in. Jerzy Gruza, Kazimierz Kutz, Jerzy Skolimowski, Jerzy Morgenstern.
Kultowa rola
Artysta ma na swoim koncie mnóstwo ról filmowych i serialowych, jednak jego najbardziej charakterystyczną (choć epizodyczną) rolą, idealnie wpisującą się w jego aktorskie emploi, to ta w słynnej komedii Tadeusza Chmielewskiego pt. „Nie lubię poniedziałku”, gdzie gra samego siebie. W filmie aktor udając pijanego chodzi wzdłuż torów tramwajowych z korbą w dłoni. Korba ta stała kulturowym rekwizytem i znakiem rozpoznawczym aktora. Do dziś artysta otrzymuje w prezencie od widzów i fanów właśnie korbę.
Inne kultowe filmy i seriale w jakich możemy zobaczyć Bohdana Łazukę (wybrane): Gangsterzy i filantropi; Małżeństwo z rozsądku; Przygoda z piosenką; Dzięcioł; Motodrama; Poszukiwany,Poszukiwana; Brunet wieczorowa porą; Piłkarski poker, Chłopaki do wzięcia.
Estrada
Jak już wspomnieliśmy, Bohdan Łazuka to człowiek wielu talentów. Równolegle do kariery aktorskiej rozwijała się jego kariera muzyczna. W 1963 roku wstąpił na 1. edycji Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i od razu zgarnął nagrodę indywidualną i wyróżnienie. Rok później wystąpił ze swoim recitalem w Sali Kongresowej w Warszawie, było to ogromne wydarzenie, a sala była wypełniona po brzegi. Artysta odbywał długie trasy koncertowe nie tylko w kraju ale też poza jego granicami. Publiczność go uwielbiała i śpiewała razem z nim. Zachwycał głosem jak i choreografią, Łazuka znakomicie poruszał się na scenie, jego występy były czarujące.
W 1982 nagrał utwór „Tajemnica Mundialu” stworzony na potrzeby Piłkarskich Mistrzostw Świata. Utwory wykonane przez Bohdana Łazukę można by wymieniać bez końca. Do najbardziej znanych przebojów należą m.in. takie piosenki jak: Dzisiaj, jutro, zawsze; Miłość złe humory ma; W siną dal; Bo to się zwykle tak zaczyna; Jak to dziewczyna.
Kobiety, ach kobiety, czyli rozstania i powroty…
Bohdan Łazuka to amant rodem z dawnych powieści miłosnych. Artysta nie ukrywa, że ma słabość do kobiet. Widać to także, po jego doświadczeniu matrymonialnym i barwnym życiu. Aktor był czterokrotnie żonaty. Pierwszy raz na ślubnym kobiercu stanął w latach 60. a jego wybranką została słynna aktorka Barbara Wrzesińska. Małżeństwo to zdecydowanie nie należało do udanych i zakończyło się już zaledwie trzy miesiące po ślubie. Drugą żoną została tancerka Daniela Pacholczyk, ale i tym razem staż małżeński nie był zbyt długi – para rozstała się po roku. Trzecia żona, Małgorzata Viresco, również była tancerką. To małżeństwo przetrwało sześć lat, a owocem tej miłości jest urodzony w 1973 roku Adam. Kolejne małżeństwo również okazało się niebanalne. Czwarta żona, Renata Węglińska była modelką i projektantką mody, ten związek trwał wyjątkowo długo bo prawie dwie dekady i przyniósł zakochanym potomstwo – córkę Olgę. W 2001 roku małżeństwo zdecydowało się na rozwód. Po 9 latach nastąpił jednak gwałtowny zwrot akcji i Pan Bohdan oraz Pani Renata ponownie wzięli ślub. Warto wspomnieć również, że w okresie studenckim związany był z aktorką Zofią Marcinkowską. Jak widać, Pan Bohdan nie próżnuje!
Kontrowersje
Nie sposób nie zauważyć, że styl życia i bycia Pana Bohdana jest dość oryginalny i kolorowy. Artysta nie lubi gdy wieje nudą, dlatego nigdy nie przestał zaskakiwać publiczności. Tak było chociażby gdy aktor zgodził się zagrać w teledysku Etny – gwiazdy disco polo do utworu „Dziadek”. Nie małym zaskoczeniem, wzbudzającym w wielu środowiskach konsternację było poparcie dla konserwatywnego i kontrowersyjnego jednocześnie polityka Janusza Korwina-Mikke.
Jak wygląda dziś życie Bohdana Łazuki?
Artysta kilka lat temu wycofał się z życia zawodowego, coraz rzadziej pojawia się na salonach i ekranach. W 2018 roku był gościem popularnego show Kuby Wojewódzkiego, gdzie zadał szyku swoją stylizacją i sposobem bycia. Jakiś czas temu aktor wyznał w mediach, że nadszedł czas na zasłużoną emeryturę, a zajęciem, któremu chce teraz poświęcić swój czas jest opieka nad wnukami.
Panu Bohdanowi życzymy niesłabnącej energii i radości z życia. Mamy nadzieję, że jednak uda nam się zobaczyć jeszcze aktora na scenie. Sto lat, Panie Bogdanie!
Bohdan Łazuka – urodziny 31 października 1938 roku, artysta wszechstronny, aktor, piosenkarz, tancerz, reżyser, konferansjer. Zagrał w takich filmach jak „Nie lubię poniedziałku”, „Małżeństwo z rozsądku”, „Przygoda z piosenką” i wylansował takie przeboje jak „Dzisiaj, jutro, zawsze”, „Miłość złe humory ma”, „W siną dal”.