Aktorka zrezygnowała z gry w serialach? Założyła własny teatr? Jaką osobistą tragedię przeżyła? Ile ma lat? Czy ma męża i dzieci?
Aleksandra Nieśpielak niedawno skończyła 50 lat. Aktorka rozpoznawalna była z seriali „Czułość i kłamstwa” oraz „Zostać Miss”. C
Była w Cannes
Na początkach swojej kariery trafiła już na plany filmowe największych reżyserów. Były to „Szamance” Andrzeja Żuławskiego, a następnie w „Grach ulicznych” Krzysztofa Krauze. Przełomem dla Nieśpielak okazała się rola w filmie „Demony wojny według Goi” Władysława Pasikowskiego. W 1999 roku wyjechała do Cannes, co było nagrodą za zwycięstwo w konkursie dla młodych aktorek organizowanym przez magazyn „Cinema”. Jej filmografia szybko się powiększała, a widzowie ją pokochali.
Osobisty dramat
W kwietniu 2002 roku Aleksandra Nieśpielak poślubiła Macieja Kubiaka. Cztery miesiące później na świat przyszedł ich syn, Mateusz. Cztery lata później para spodziewała się drugiego dziecka. Niestety, trzy tygodnie przed porodem dowiedzieli się, że ich syn Karol ma wadę serca. Pomimo obietnic lekarzy, dziecko zmarło kilka godzin po narodzinach.
– Życie mnie bardzo doświadczyło, stało się coś, na co nie miałam żadnego wpływu. Zawsze myślałam, że każdy nowy dzień niesie jakąś nadzieję… – mówiła w jednym z wywiadów.
Po stracie dziecka, Aleksandra wróciła jednak do pracy. Grała w serialach takich jak „Pierwsza miłość” czy „Barwy szczęścia”. Zaczęła także wspierać fundacje pomagające rodzicom chorych dzieci. Aktorka otwarcie przyznawała, że mimo strachu przed kolejną ciążą, zdecydowała się na nią, wybierając życie zamiast lęku. W 2008 roku na świat przyszedł jej syn Antoni.
Czym teraz się zajmuje?
Aleksandra Nieśpielak w 2018 roku założyła teatr O! La la!, dedykowany przede wszystkim kobietom, choć mężczyźni również byli tam mile widziani. Teatr szybko zdobył popularność dzięki repertuarowi pełnemu humoru, wśród załogi znaleźli się między innymi Anna Korcz, Damian Kret czy Dorota Gorjainow.
W 2020 roku Aleksandra uzyskała stopień doktora sztuki, a jej praca doktorska, zatytułowana „Kontrasty”, poświęcona była refleksji nad zawodem aktora i jego rolą w społeczeństwie.



