Czy piosenka zespołu „Chrust” okaże się strzałem w dziesiątkę i zapewni im wyjazd na Eurowizję? Co wiemy na temat gdańskiej grupy muzycznej?
W tym roku Telewizja Polska oddała decyzję o wyborze reprezentanta Polski na Eurowizję w ręce widzów. 14 lutego odbędzie się specjalny koncert preselekcyjny, podczas którego publiczność zagłosuje na swojego faworyta. Już teraz opublikowano listę dziesięciu artystów, którzy zostali pozytywnie ocenieni przez komisję i wystąpią podczas koncertu.
Zespół „Chrust”
Zespół „Chrust” jest jednym z kandydatów do reprezentowania Polski na Eurowizji 2025. Artyści postawili na utwór „Tempo”, który łączący electro-folkowe brzmienia. Grupa znana jest z niezwykłej oprawy wizualnej podczas koncertów. „Chrust” istnieje od czterech lat i występował już m.in. na festiwalu Sea You w 2024 roku. W 2021 roku zespół otrzymał nagrodę w konkursie dla „Młodych zespołów”.
Członkowie Chrustu, Małgorzata Oleszczuk, Karol Konop i Dariusz Mrozek, podkreślają, że ich celem jest nie tylko zdobycie głosów, ale także promocja muzyki folkowej w Polsce i za granicą. Wokalistka zespołu przekonuje, że ich twórczość ma potencjał, by porwać zarówno polskich, jak i międzynarodowych słuchaczy.
– Myślę, że nasza muza ma moc. Ma power, pazur, który wydaje mi się dobrą reprezentacją naszego kraju. Jest to połączenie naszej kultury i naszej narodowości z czymś współczesnym. Bardzo dużo jest teraz nawiązań do folku w muzyce mainstreamowej – tłumaczy wokalistka zespołu. – To jest dobry strzał, aby zachęcić młodych Polaków do sięgania do naszej kultury i dlatego też zgłosiliśmy się na Eurowizję, aby pokazać, że można robić folk w ciekawej odsłonie.
O czym jest piosenka „Tempo”?
Grupa przyznaje, że inspirują ich ukraińscy artyści, tacy jak Go_A, którzy odnieśli sukces na Eurowizji, wprowadzając lokalne brzmienia do muzyki mainstreamowej. Członkowie zespołu liczą, że „Tempo” pomoże przełamać niechęć Polaków do muzyki folkowej i pokaże, że tradycja może brzmieć nowocześnie i atrakcyjnie.
– „Tempo” to historia o każdym z nas. Gdyby tak się zastanowić, życie paradoksalnie mamy krótkie. Rodzimy się, piszemy swoją historię i umieramy. Tylko od nas zależy jaką decyzję w nim podejmiemy – walkę bez wytchnienia o wartości czy poddanie się otchłani niepamięci. A ty, jaką podejmiesz decyzję?
Najbliższa okazja, by posłuchać Chrustu na żywo, to koncert „Artyści artystom” w Gdyni, który odbędzie się 15 stycznia.
Pełna lista kandydatów do Eurowizji 2025:
- Chrust — „Tempo”
- Daria Marx — „Let it Burn”
- Dominik Dudek — „Hold the Light”
- Kuba Szmajkowski — „Pray”
- Janusz Radek – „In Cosmic Mist”
- Justyna Steczkowska — „Gaja”
- Marien — „Can’t Hide”
- Sonia Maselik — „Rumors”
- SW@DA X NICZOS — „Lusterka”
- Tynsky — „Miracle”
Kiedy Eurowizja 2025?
Zeszłoroczna Eurowizja zakończyła się zwycięstwem Szwajcarii, którą reprezentował Nemo z utworem „The Code”. Dzięki temu 69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Bazylei. Półfinały zaplanowano na 13 i 15 maja 2025 roku, natomiast wielki finał odbędzie się 17 maja.