Laureatka Literackiego Nobla w swojej twórczości ma polskie akcenty. Zna się z Olgą Tokarczuk?

Martyna Chmielewska
2 min przeczytany

Kto został laureatem literackiej nagrody Nobla? Noblistka jest związana w jakiś sposób z Polską? To ona napisała głośną powieść „Wegetarianka”.

Południowokoreańska pisarka Han Kang zdobyła Literacką Nagrodę Nobla 2024. To pierwsza laureatka Nobla z tego kraju. Werdykt ogłoszono w czwartek o godzinie 13:00 w Sztokholmie przez sekretarza Akademii Szwedzkiej, Matsa Malma, który wcześniej osobiście poinformował noblistkę o zwycięstwie.

Media spekulowały, że laureatem może być autor spoza kultury Zachodu, prawdopodobnie kobieta, co się właśnie potwierdziło. Wśród faworytek wymieniano m.in. Jamaica Kincaid z Karaibów, chińską pisarkę Can Xue oraz Ludmiłę Ulicką, rosyjską pisarkę mieszkającą w Berlinie, która krytykuje wojnę na Ukrainie.

Kim jest noblistka?

Han Kang, urodzona w 1970 roku w Kwangju, jest autorką takich dzieł jak „Wegetarianka”, za którą zdobyła międzynarodowego Bookera w 2016 roku. Nagrodę Nobla przyznano jej za poetycką prozę, która porusza temat historycznych traum i ukazuje kruchość ludzkiego życia.

– W swoich dziełach mierzy się z historycznymi traumami i niepisanymi prawami, a także – w każdej ze swoich książek – pokazuje kruchość życia ludzkiego (…). Ma wyjątkową świadomość związków pomiędzy ciałem a duszą, żywymi i zmarłymi i dzięki swemu poetyckiemu, a zarazem eksperymentalnemu stylowi stała się innowatorką współczesnej prozy – można przeczytać z uzasadnieniu.

Polskie akcenty

Nakładem wydawnictwa W.A.B do tej pory ukazały się książki noblistki „Wegetarianka”, „Biała elegia”, „Nadchodzi chłopiec” i „Nie mówię żegnaj”. „Biała elegia” jest najbardziej osobistą powieścią w dorobku autorki. Opowiada o żałobie, odrodzeniu i wytrwałości ludzkiego ducha. Han Kang dużą część „Białej elegii” napisała podczas zimowego pobytu w Warszawie.

Wśród laureatów literackiej nagrody Nobla znaleźli się wcześniej, także Polacy: Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980), Wisława Szymborska (1996) i Olga Tokarczuk (2018).

Ogłoszenie Nagrody Nobla w kategorii Literatura/www.nobelprize.org
Udostępnij ten artykuł
Studentka socjologii. W wolnych chwilach czytam i recenzuję książki. Najczęściej sięgam po literaturę piękną i reportaż. Uwielbiam także kino niezależne, zwłaszcza francuskie.
Brak komentarzy
Złota Scena
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.