Danuta Szaflarska grała na scenie w wieku 101 lat! Jak wyglądało jej życie?

Martyna Chmielewska
3 min przeczytany

Widzowie znają ją z filmów „Zakazane piosenki”, „Skarb” czy „Pora umierać”. Jednak to teatr był dla niej najważniejszy, a na scenie występowała do samego końca.

Danuta Szaflarska to jedna z legend polskiego kina powojennego. Zagrała ponad 40 ról filmowych i blisko 100 ról teatralnych. Występowała w Teatrze Telewizji i słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. W czasie II wojny światowej brała udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka. Zmarła 19 lutego 2017 roku w Warszawie, w wieku 102 lat.

Danuta Szaflarska/NAC
Danuta Szaflarska/NAC

Grała głównie w warszawskich teatrach

Danuta Szaflarska była absolwentką Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej (PIST-u) w 1939 roku. Swoją karierę rozpoczęła w Teatrze na Pohulance w Wilnie (1939-1941). Zadebiutowała na scenie rolą Pernette w sztuce „Szczęśliwe dni” autorstwa Claude’a Pugeta. Po wojnie występowała w Starym Teatrze w Krakowie (1945-1946), a następnie w Teatrze Kameralnym w Łodzi (1946-1949). Zdobyła wybitne recenzje za swoją kreację w „Niedźwiedziu” Antoniego Czechowa.

Później przeniosła się z zespołem Erwina Axera do Warszawy. Do 1957 roku występowała w Teatrze Współczesnym, później w Narodowym (1954-1966). Do emerytury w 1985 roku aktorkę można było oglądać w Teatrze Dramatycznym. Jednak nawet po przejściu na emeryturę występowała gościnnie w różnych warszawskich teatrach.

Danuta Szaflarska/NAC
Danuta Szaflarska/NAC

Sukcesy i dużo pracy

Na ekranie debiutowała w filmie „Zakazane piosenki” (1946), zyskując ogromną popularność. Sukces ten powtórzyła rolą w filmie „Skarb” (1948). Oby dwie produkcje były reżyserowane przez Leona Buczkowskiego, a u boku Szaflarskiej zawsze grał Duszyński. Jednak aktorka zdecydowała skupić się bardziej na teatrze.

– Rano próba w teatrze, później praca nad dubbingiem w studiu filmowym, wieczorem przedstawienie, które kończy się zwykle po jedenastej. Rozkład zmienia się trochę, gdy nakręcam film, wtedy wstaję o szóstej i nie wychodzę z atelier przez cały dzień – opowiadała Szaflarska dla pisma „Teatr”.

Danuta Szaflarska na okładce magazynu"Film"
Danuta Szaflarska na okładce magazynu „Film”

Ikona do samego końca

W 2007 roku została nagrodzona na 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę w „Porze umierać”. Rok później otrzymała Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego. Jej gwiazda została odsłonięta w 2008 roku w Alei Gwiazd na łódzkiej Alei Piotrowskiej. W 2010 roku została pierwszą w historii polskiego teatru 95-letnią aktorką na etacie.

Danuta Szaflarska zmarła 19 lutego 2017 roku w Warszawie, w wieku 102 lat.

Danuta Szaflarska, foto: Daniel Wysocki/ONS
Danuta Szaflarska, foto: Daniel Wysocki/ONS
Danuta Szaflarska, foto: Daniel Wysocki/ONS
Danuta Szaflarska, foto: Daniel Wysocki/ONS
Udostępnij ten artykuł
Studentka socjologii. W wolnych chwilach czytam i recenzuję książki. Najczęściej sięgam po literaturę piękną i reportaż. Uwielbiam także kino niezależne, zwłaszcza francuskie.
Napisz komenatrz
Złota Scena
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.