Steffen Möller ma nadal mieszkanie w Polsce. Co teraz robi niemiecka gwiazda ?

Klaudia Smyk
Autor:
4 min przeczytany
Steffen Möller / Instagram

W najnowszym odcinku podcastu „Co u nich słychać?” W radiu RMF Fm gościem był Steffen Möller znany niemiecki dziennikarz i prezenter telewizyjny, który zdobył popularność w Polsce dzięki programowi „Europa da się lubić”. W rozmowie opowiedział o swoim życiu w Polsce, karierze telewizyjnej oraz niezwykłym spotkaniu ze Stevenem Spielbergiem podczas kręcenia „Listy Schindlera”.

Steffen Möller urodzony 22 stycznia 1969 w Wolfhagen), to niemiecki aktor, pisarz, kabareciarz i osobowość telewizyjna. Jest synem pastora i profesora teologii Christiana oraz nauczycielki religii Sigrun. Ma dwóch młodszych braci: Tilmana i Juliana. Dzieciństwo spędził w Wuppertalu, gdzie uczęszczał do gimnazjum humanistycznego Wilhelm-Dörpfeld-Gymnasium.

W okresie szkolnym udzielał się w kabarecie. Po zdaniu matury odbył służbę cywilną, a następnie podjął studia teologiczne i filozoficzne na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Na kurs języka polskiego pojechał do Krakowa. Po ukończeniu studiów w 1994 wrócił do Polski, gdzie pracował jako nauczyciel języka niemieckiego w Liceum im. Królowej Jadwigi w Warszawie i Uniwersytecie Warszawskim (m.in. w Instytucie Lingwistyki Stosowanej).

Największą rozpoznawalność w Polsce zyskał dzięki roli Stefana Müllera w serialu „M jak miłość” (2002–2007) i występowaniu w talk-show TVP2 „Europa da się lubić” (2003–2008), w którym opowiadał o kulturze i obyczajowości Niemiec. W 2005 poprowadził także pierwszą edycję programu „Załóż się” w TVP2.

Wydał dwie płyty ze swoimi występami kabaretowymi: „Niemiec na Młocinach” i „E, tam, Unia!”, a także napisał książkę „Polska da się lubić” wydaną również po niemiecku pt. „Viva Polonia”. W październiku 2010 wyszło polskie tłumaczenie jego książki o muzyce poważnej pt. „Moja klasyczna paranoja”.

Co u niego słychać?

Podczas rozmowy Steffen Möller opowiedział o swoim życiu w Polsce i udziale w popularnym programie Europa da się lubić. Zapytany o to, jak się miewa, odpowiedział z humorem:

„Jestem szczęśliwym właścicielem mieszkania. Mam to mieszkanie od 30 lat. Jestem najdłuższym lokatorem tego domu. Jestem tutaj regularnie. Żyję nadal. Mam się dobrze, jak widać.”

Obecnie zajmuje się stand-upem, występami estradowymi i pracą nad podcastem.

-„Kiedyś tylko występowałem w Polsce. Przez 5-7 lat miałem tylko sporadyczny występ w Niemczech. Teraz się odwróciło, bo właśnie w Niemczech znalazłem swoją niszę. Przychodzą na mnie i Polacy, i Niemcy, którzy być może nie znają mnie z telewizji, ale czytali moje książki. Tam raczej funkcjonuję jako autor, tu jestem aktorem. (…) Może kiedyś znowu będę występował w Polsce. Tylko że mam wrażenie, że moja tematyka polsko-niemiecka albo nazwijmy to europejska troszkę jest nie na fali” – opowiadał.

Casting do „Europa da się lubić”

Mówiąc o swoich początkach w telewizji, wspomniał, że trafił do „Europy da się lubić”, dzięki Monice Richardson.

„Razem prowadziliśmy program młodzieżowy w Szczecinie, a potem ona do mnie zadzwoniła: 'Steffan, jest taki casting, może się tam zgłoś’. Tak to się zaczęło. Poszedłem na casting.”

Zapytany o kontakty z dawnymi współprowadzącymi program, odpowiedział:

„Elizabeth Dudę widziałem się na festiwalu filmowym w Berlinie jakiś czas temu. Z Kevinem niedawno rozmawialiśmy przez telefon. E-e, z Konradem niestety nie gadaliśmy długo.

Wspomienie „Listy Schindlera”

Jednym z najbardziej zaskakujących wątków wywiadu było jego wspomnienie z planu Listy Schindlera. Opowiadał, jak zaraz po przyjeździe do Krakowa zobaczył stare tablice z czasów wojny i zastanawiał się, dlaczego nikt ich nie zdjął.

„Zobacz, Polacy zapomnieli to zdjąć” – powiedział wtedy do kolegi. Kiedy jednak zobaczył dwie ciężarówki Wehrmachtu pod Kościołem Mariackim, kolega zapytał: „Steffan, myślisz, że to też zapomniano?” Okazało się, że Steven Spielberg właśnie kręcił Listę Schindlera, a cały Rynek był przedekorowany na potrzeby filmu.

Udostępnij ten artykuł
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Interesuje się mediami oraz recenzowaniem książek. W wolnych chwilach gram na gitarze i słucham ulubionej muzyki.
Brak komentarzy
Złota Scena
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.