Wystawa “Morgenstern na nowo” miała swoją premierę 8 stycznia 2024 roku w Promie Kultury Saska Kępa. Pokazano współcześnie zaprojektowane przez Andrzeja Pągowskiego plakaty do wszystkich dwudziestu filmów Janusza Morgensterna.
Na wydarzeniu pojawiły się osobistości świata kultury i główny bohater Andrzej Pągowski. Artysta grafik podziękował za zaufanie żonie Janusza Morgensterna, Krystynie. Ona odpowiedziała, że gratuluje mu projektu i poleca się na przyszłość.
– W moim założeniu robię plakaty znanych reżyserów po ich śmierci. I tak jest teraz z Januszem Morgensternem. Najtrudniej dla mnie było zrobić projekt do serialu, bo każdy odcinek jest o czymś innym. Zazdrościłem grafikom, którzy wykonali plakaty do filmów: „Jowita” czy „Do widzenia, do jutra”, które chciałem mieć w swoim portfolio. Teraz mi się udało, co mnie bardzo cieszy. Produkcje Morgensterna to klasyki, na których wychowywały się całe pokolenia. Moim ulubionym jest serial „Stawka większa niż życie” – opowiadał Andrzej Pągowski.
Na wydarzenie kulturalne przybyła Magdalena Zawadzka, która obejrzała plakaty, ale zatrzymała się szczególnie przy jednym. To grafika filmu „Jutra premiera”, w której zagrał jej ukochany Gustaw Holoubek.
Magdalena Zawadzka ujawnia kulisty Pana Wołodyjowskiego (zlotascena.pl)
Na wernisażu gościli również: Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Jerzy Iwaszkiewicz, a przy fortepianie zasiadł Igor Przebindowski i zagrał wątki muzyczne z filmów i seriali Janusza Morgensterna.
Projekty Pągowskiego
Jest to trzeci z kolei autorski projekt Andrzeja Pągowskiego promujący wybitnych reżyserów polskiego kina. Do tej pory zostały zrealizowane: “Kieślowski na nowo” (45 plakatów) w roku 2016 i “Wajda na nowo” (60 plakatów) w 2021. Plakaty powstałe w ramach tych projektów po debiucie w trakcie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wiele „podróżowały” po Polsce i były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach.
Janusz Morgenstern (16.11.1922-6.09.2011) był wybitnym polskim reżyserem filmowym, telewizyjnym i teatralnym, zajmował się produkcją filmową, we wczesnych latach zawodowych był asystentem i drugim reżyserem w filmach Andrzeja Wajdy. Projekt został zrealizowany we współpracy z żoną reżysera Krystyną Cierniak-Morgenstern oraz z Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Wystawa potrwa do 6.02.2024.
Kariera Andrzeja Pągowskiego
Rocznik 1953. Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego. Autor ponad 2000 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i za granicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. W 2023 roku stworzył 68 plakatów.
fot. Złota Scena