Katarzyna Gärtner autorka największych przebojów polskiej sceny muzycznej, po pożarze swojego Domu Pracy Twórczej w Komaszycach stanęła przed kolejnym ciosem. Choć przez lata tworzyła muzykę, która wzruszała pokolenia, to dziś zmaga się z batalią o majątek, który budowała całe życie.
W rozmowie z tygodnikiem „Polityka” Katarzyna Gärtner szczerze opowiedziała o trudnej walce, jaką toczy o odzyskanie kontroli nad swoim życiem i dorobkiem artystycznym. Po śmierci męża zdecydowała się przekazać cały majątek 22-letniemu synowi swojej kuzynki licząc, że w zamian otrzyma opiekę i wsparcie do końca życia.
Niestety, rzeczywistość okazała się bolesna, bo kompozytorka została pozbawiona nie tylko środków do życia, ale i dostępu do swojej twórczości.
-„Miałam pieniądze z muzyki, a jak te pieniądze się skończyły, to oni przestali mi kupować jedzenie. Po prostu siedziałam głodna. I wtedy zrozumiałam, że jestem w opałach” – opowiada kompozytorka.
Walczą o sprawiedliwość
Jak donosi tygodnik ,,Polityka” śledztwo dotyczące przywłaszczenia dorobku artystycznego Katarzyny Gärtner przez krewnego zostało umorzone, a decyzję tę podtrzymał kielecki sąd. Mimo tego prawnik artystki nie poddaje się, złożył kasację do Sądu Najwyższego oraz apelację w sprawie unieważnienia umowy dożywocia, którą artystka podpisała w dobrej wierze. To właśnie ten dokument sprawił, że dziś kompozytorka jest pozbawiona kontroli nad swoim majątkiem i dorobkiem życia.
-„Dopóki ta sprawa się nie rozwiąże normalnie, to ja tych materiałów, których jestem współproducentem, […] a drugim współproducentem jest ciotka, na razie nikomu nie wydam” – mówi kuzyn artystki, cytowany przez „Politykę”.
Kim jest artystka?
Katarzyna Gärtner, urodzona w 1942 roku w Myślenicach, to jedna z najważniejszych postaci w historii polskiej muzyki. Swoją artystyczną drogę rozpoczęła już w latach 50. współpracując z wybitnymi muzykami jazzowymi oraz tworząc kompozycje dla filmu i teatru.
Jej twórczość, pełna pasji i oryginalności, została wielokrotnie doceniona, zarówno przez publiczność, jak i środowisko artystyczne. W uznaniu zasług dla kultury narodowej została odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Irena Santor na koncercie Lady Pank. Tak szalała legenda