W jakich produkcjach grał aktor? Jaki jest prywatnie? W jakich spektaklach Teatru Narodowego można go dziś oglądać?
Wiesław Cichy to ceniony aktor teatralny i filmowy, którego kariera trwa nieprzerwanie od lat 80. Od 2022 roku związany jest z zespołem Teatru Narodowego w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Lalkarskiego PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, filii we Wrocławiu (1983), a w 1991 roku uzyskał eksternistycznie uprawnienia aktora dramatycznego.
Aktor teatralny
Cichy zdobywał doświadczenie w teatrach w całej Polsce. Debiutował w „Szczęśliwym motylu” Ireny Jurgielewiczowej w reż. Zygmunta Smandzika w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki. Następnie grał w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W późniejszych latach współpracował m.in. z Wrocławskim Teatrem Współczesnym, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Studio w Warszawie. Występował również w Teatrze Telewizji Polskiej.
Aktor był wielokrotnie nagradzany. Szczególne uznanie przyniosła mu rola tytułowego bohatera w spektaklu „Sprawa Dantona” w reżyserii Jana Klaty. Został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2011). Otrzymał także nagrodę dla najlepszego aktora na Fisheye Film Festival w High Wycombe za rolę w etiudzie „Fraga”.
Gdzie możemy zobaczyć Wiesława Cichego?
Choć Wiesław Cichy jest przede wszystkim aktorem teatralnym, pojawia się również na ekranach kin i telewizorów. Zagrał m.in. w filmach „Doppelgänger. Sobowtór”, „Święto ognia”, „Mała Moskwa”, „Made in Poland” oraz w serialach: „Chyłka”, „Ślepnąc od świateł”, „Wataha” czy „Barwy Szczęścia”. W tym ostatnim wciela się w profesora Mazura, kontrowersyjną postać, która wzbudza raczej negatywne odczucia u widzów serialu.
Aktualnie występuje w Teatrze Narodowym w spektaklach „Fredro. Rok Jubileuszowy”, „Faust: oraz „Maria Stuart”.
Jaki jest prywatnie?
Mimo licznych sukcesów Wiesław Cichy pozostaje skromny. Odmówił nawet przyjęcia medalu prezydenckiego na 70-lecie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Aktor argumentował, że według niego zbyt ma zbyt małe doświadczenie w stosunku do swoich kolegów po fachu.
– Jestem normalnym człowiekiem, który stara się być aktorem i cieszę się, że ktoś mi pozwala wychodzić na scenę i grać. Cieszę się z opinii o moich rolach, ale woda sodowa do głowy mi nie uderzy. Kiedyś tak się stało, gdy wygrałem w Toruniu Festiwal Teatru Jednego Aktora. I okazało się, że prócz wody sodowej nic za tym nie poszło. Trzeba pracować – to wszystko – powiedział w jednym z wywiadów.
Wiesław Cichy znany jest z swojej szczerości. Aktor nie przebiera w słowach. W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” wypowiedział się na temat strajku aktorów.
– My, artyści, jesteśmy postrzegani jako frajerzy. Ciągle wyciągamy łapska po jakąś kasę. Ciągle czegoś chcemy. Ciągle jest nam niewygodnie. Banda pedał*w w różowych koszulkach, która na niczym się nie zna. Tak nas widzi społeczeństwo – wyznał Cichy.