Odszedł wielki poeta, dyplomata, dziennikarz, krytyk filmowy.
W nocy z soboty na niedzielę 16 marca, w cieple domowego ogniska, w wieku 89 lat zmarł Ernest Bryll – wybitny polski poeta, którego życie pełne pasji i osiągnięć, stanowi niezatarty ślad w historii polskiej kultury. O jego odejściu poinformowała jego żona Małgorzata, która w skromnych, lecz pełnych głębokiego smutku słowach napisała: “Dziś w nocy, w naszym domu, wśród najbliższych, opuścił nas najdroższy Ernest. Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie.
Twórczość wielkiego artysty
Ernest Bryll był nie tylko wybitnym poetą, ale także wielowymiarową postacią, której życie i działalność przyniosły wiele inspiracji i znaczenia dla polskiej kultury. Jego odejście pozostawia nas w żałobie, ale jednocześnie daje nam powód do refleksji nad jego bogatym dziedzictwem.
Najbardziej znanym dziełem Ernesta Brylla jest uniwersalny, choć napisany 40 lat temu musical “Kolęda Nocka” (Krystyna Prońko śpiewa w nim słynny song „Za czym kolejka ta stoi”), w kanonie literatury muzycznej pozostanie na zawsze w naszej pamięci śpiewogra „Na szkle malowane”, „Po górach po chmurach”, a przede wszystkim setki wierszy, przekłady, teksty piosenek, a także wartościowe wywiady.
Bryll był także dyplomatą, który pełnił funkcję ambasadora RP w Irlandii wykorzystując swój dar porozumienia i wrażliwości w służbie dla ojczyzny. Był też dziennikarzem, krytykiem filmowym, wieloletnim recenzentem scenariuszy filmowych w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.