Niedługo będzie świętował 35-lecie pracy artystycznej. Dlaczego propaguje śląską kulturę? Co lubi robić w wolnym czasie? Dlaczego rodzina jest tak ważna w życiu aktora?
Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, od lat związany z Teatrem Nowym w Zabrzu. Popularność zdobył dzięki roli Adama Roztockiego w serialu „Na Wspólnej”. Zadebiutował na dużym ekranie w krótkometrażowym filmie Michała Rosy „Gry i zabawy wojskowe” (1990).
Zagra jeszcze heavy metal?
W tym roku Zbigniew Stryj skończył 56 lat. Zanim związał się z teatrem, próbował swoich sił w muzyce jako wokalista zespołu heavy metalowego. Ukończył studia w PWST we Wrocławiu w 1993 roku i wkrótce potem rozpoczął współpracę z Teatrem Nowym w Zabrzu, gdzie występuje do dziś. Obejmuje także stanowisko zastępcy dyrektora do spraw artystycznych.
– Komedię zatytułowaną “Wysokie napięcie” wystawiamy w naszym Teatrze Nowym w Zabrzu, trochę jeździmy z nią po Polsce i – ku mej wielkiej radości – wszędzie cieszy się powodzeniem. Notabene, jej oprawę dźwiękową stanowią standardy rocka i heavy metalu – muzyki, która mi w duszy gra od najmłodszych lat i którą sam próbowałem pogrywać z przyjaciółmi w czasach szkolnych. Kto wie? Może jeszcze kiedyś do tego wrócę? – wyznał dla “Świata seriali”.
Propaguje wszystko co śląskie
Aktor może pochwalić się ponad czterdziestoma rolami teatralnymi, ponadto wiele z nich zagrał w śląskiej gwarze! Dorastał w tradycyjnej, śląskiej rodzinie, dlatego teraz tak stara się rozpowszechniać swoje dziedzictwo. Jest autorem dramatów o tematyce związanej z jego rodzinną kulturą. Został także współtwórcą i kierownikiem artystycznym „Sceny Propozycji” przy stowarzyszeniu „Pro Futuro”, gdzie promuje śląską literaturę w poprzemysłowych budynkach.
Prywatnie lubi pisać poezje i prozę. Współpracuje z muzykami, którzy ilustrują jego teksty.
– Pisać lubiłem od zawsze, udało mi się stworzyć kilkadziesiąt tekstów piosenek, również w gwarze śląskiej, która jest moją pierwszą, niejako ojczystą mową – mówił w tym samym wywiadzie.
Roztocki z “Na wspólnej”
Jego filmowa kariera jest nierozerwalnie związana z regionem, z którego pochodzi. Wystąpił w filmach Macieja Pieprzycy „Barbórka” (2005) i „Misja śląska” (2006) oraz w „Benku” (2007) Roberta Glińskiego, za rolę drugoplanową w którym zdobył nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jednak to rola prawnika Adama Roztockiego w serialu „Na Wspólnej” przyniosła mu rozpoznawalność.
Jest wielokrotnie nagradzanym aktorem – laureatem m.in. lauru im. Leokadii Starke (1995) oraz śląskiej Złotej Maski za rolę Alfreda w „Mężu i żonie” Fredry. Za występ w spektaklu „Wampir” Wojciecha Tomczyka (2003) zdobył nagrody na festiwalach w Zabrzu i Warszawie.
Co jest dla aktora najważniejsze?
Jest żonaty i ma dwie córki – Annę i Aleksandrę. W 2024 roku możemy zobaczyć aktora w sztukach “Zemsta”, “Wysokie napięcie” czy “Słowa na piasku” w Teatrze Nowym w Zabrzu.
– Gdyby ktoś spytał mnie o najważniejsze wspomnienia, to one zawsze są związane z rodziną. Wspomnienie dzieciństwa, Pierwszej Komunii Świętej, wspólnych wyjazdów z bratem… – wymieniał podczas jednego ze spotkań kościelnych.