Tych gwiazd już nie zobaczymy. Kto odszedł w 2024 roku?

Martyna Chmielewska
12 min przeczytany

Rok 2024 to czas trudnych pożegnań. Pożegnaliśmy wielu aktorów, muzyków, reżyserów czy dziennikarzy. Niżej zamieszczamy listę legend, których już z nami nie ma.

Podczas Dnia Wszystkich Świętych obchodzonego w Polsce 1 listopada nadchodzi czas, gdy wspominamy nie tylko naszych bliskich, ale także znane postacie ze świata kultury i show-biznesu, których już z nami nie ma. W ten szczególny okres trzeba pielęgnować pamięć o artystach i wielkich osobowościach, które pożegnaliśmy w 2024 roku.

Janusz Majewski

Janusz Majewski zmarł 10 stycznia w wieku 92 lat. Reżyser był znany z wielu filmów, ale najważniejsze w jego dorobku to: “Zaklęte rewiry”, “Królowa Bona”, “Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny” czy “C.K. Dezerterzy” w trzech odsłonach.

Janusz Majewski, fot. P.Kibitlewski/ONS

Maria Chwalibóg

15 marca pożegnaliśmy znaną polską aktorkę, Marię Chwalibóg. Zagrała ponad 80 ról filmowych i telewizyjnych, m. in. w “Matce Joannie od Aniołów”, “Poszukiwanym Poszukiwanej”, “Godzinach szczytu”, “Korczaku”, jednak najważniejszą w jej dorobku artystycznym pozostanie niewątpliwie wybitna tytułowa rola w “Kobiecie samotnej” Agnieszki Holland, za którą została nagrodzona na festiwalu w Gdyni. Aktorka miała 91 lat.

Maria Chwalibóg, foto: Daniel Wysocki/ONS

Stanisława Ryster

Legenda polskiej telewizji zmarła 27 marca w wieku 82 lat.Od 1975 r. do 2006 r. prowadziła teleturniej TVP „Wielka gra”, w którym uczestnicy musieli popisywać się specjalistyczną wiedzą pod okiem ekspertów.

Stanisława Ryster, foto: Daniel Wysocki / ONS

Zofia Kucówna

Zmarła 6 kwietnia w wieku 90 lat. Była aktorką i pedagożką.Często też udzielała się społecznie, pomagała przy odbudowie Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Znana była z takich produkcji jak Wiano” Jana Łomnickiego, „Spirala” Krzysztofa Zanussiego czy „Deszczowy lipiec” Leonarda Buczkowskiego.

Zofia Kucówna, foto: Daniel Wysocki / ONS

Jadwiga Staniszkis

Zmarła 15 kwietnia w wieku 82 lat. Wybitna socjolożka, politolożka, profesor nauk humanistycznych, wykładowczyni akademicka i publicystka. W swojej pracy naukowej zajmowała się m.in. kwestiami związanymi z transformacją, teorią realnego socjalizmu, instytucjonalizacją postkomunistycznego porządku i globalizacją. Była jedną z najbardziej rozpoznawalnych socjolożek w polskich mediach. Przez lata mogliśmy oglądać ją w programach publicystycznych, gdzie występowała w roli komentatorki życia politycznego.

Jadwiga Staniszkis, fot. Jerzy Dabrowski / Agencja ONS

Jacek Zieliński

6 maja zmarł Jacek Zieliński. Miał 77 lat. Był liderem zespołu „Skaldów”, czyli jednym z filarów polskiej sceny muzycznej lat 60. i 70.Do ich największych przebojów należą takie utwory jak “Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, “Medytacje wiejskiego listonosza”, “Z kopyta kulig rwie” i “Prześliczna Wiola”. Zespół nagrał łącznie około 400 piosenek i koncertował na całym święcie. Jacek Zieliński odgrywał w zespole kluczową rolę. Nie tylko śpiewał i grał na trąbce, ale również komponował i aranżował utwory.

Jacek Zieliński, foto: Daniel Wysocki/ONS

Jan Ptaszyn Wróblewski

7 maja w wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski – saksofonista, kompozytor i propagator muzyki jazzowej.W 1958 roku jako pierwszy jazzman z Polski wystąpił na amerykańskim festiwalu w Newport. Potem koncertował niemal na całym świecie – w Stanach Zjednoczonych, Europie, Afryce i Azji.  Był założycielem wielu zespołów. Komponował muzykę filmową, m.in., do słynnego obrazu Romana Polańskiego „Dwaj ludzie z szafą”. Prowadził Studio Jazzowe Polskiego Radia. Pisał piosenki, które śpiewali m.in. Maryla Rodowicz, Ewa Bem, Łucja Prus i Andrzej Zaucha. Przez ponad 46 lat prowadził w radiowej Trójce audycję “Trzy kwadranse jazzu”, opowiadając pasjonujące historie i edukując słuchaczy, a także muzyków. Ptaszyn miał swój styl gry z charakterystyczną barwą saksofonu i mocnym swingowaniem – natychmiast rozpoznawalny.

Jan Ptaszyn Wróblewski /ONS

Jan A. P. Kaczmarek

Zmarł 21 maja w wieku 71 lat. Był autorem muzyki do ponad 50 filmów długometrażowych i dokumentalnych. Dyrektor i twórca festiwalu Transatlantyk. Za muzykę do filmu Marca Fostera “Marzyciel” w 2005 roku artysta otrzymał Oscara.Nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej ugruntowała pozycję Kaczmarka jako cenionego kompozytora. Artysta otrzymał również wiele nominacji do innych nagród, takich jak Złote Globy i BAFTA.

Jan A. P. Kaczmarek/ONS

Janusz Rewiński

Zmarł 1 czerwca w wieku 74 lat. Janusz Rewiński zagrał Miśka w kultowym Kabarecie Olgi Lipińskiej, gangstera Siarę w dwóch “Kilerach”, Edwarda Nowaka w “Tygrysach Europy”. Oglądaliśmy go również w “Podróżach Pana Kleksa”, “Zmiennikach”, “Superprodukcji”, czy “Rysiu”. Satyryk współprowadził programy “Ale plama” i “Szkoda gadać”. Był też posłem na Sejm I kadencji z ramienia Polskiej Partii Przyjaciół Piwa.

Janusz Rewiński, foto: Daniel Wysocki/ONS

Marzena Kipiel-Sztuka

9 czerwca w wieku 58 lat zmarła Marzena Kipiel-Sztuka.Była aktorką Teatru Dramatycznego w Legnicy. W sierpniu 2014 roku otrzymała „Kryształowy Granat” dla najkomiczniejszej aktorki sezonu 2013/2014 na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu. W 2022 roku po zakończeniu serialu “Świat według Kiepskich” aktorka przestała grać. Ostatnie produkcje z jej udziałem to “Miłość jest blisko”, “1:11” i “Fighter”.

Marzena Kipiel-Sztuka, foto: Daniel Wysocki/ONS

Andrzej Mularczyk

Andrzej Mularczyk to scenarzysta hitów, które przeszły do polskiej kinematografii. To on stoi za scenariuszem “Samych swoich” i serialu “Dom”. Scenarzysta ostatni raz pracował przy filmie “Sami swoi. Początek”. Zmarł w wieku 94 lat, 21 czerwca.

Andrzej Mularczyk, foto: Daniel Wysocki / ONS

Tadeusz Woźniak

Artysta znany przede wszystkim za sprawą piosenki „Zegarmistrz światła”, która dziś zaliczana jest do klasyki polskiej muzyki rozrywkowej. Skomponował muzykę do kilkuset piosenek, blisko stu inscenizacji teatralnych, wielu przedstawień Teatru Telewizji, programów poetyckich, filmów dokumentalnych i animowanych”. “Obok własnych kompozycji śpiewał piosenki Katarzyny Gaertner i Agnieszki Osieckiej. Występował z zespołami Dzikusy, Czterech, Niebiesko-Czarni i Alibabki, koncertował z Czesławem Niemenem. Zmarł 8 lipca w wieku 77 lat.

Tadeusz Woźniak/ONS

Jerzy Stuhr

9 lipca w wieku 77 lat zmarł aktor Jerzy Stuhr. Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, a także reżyserem i scenarzystą. Szeroka publiczność poznała go w połowie lat 70. jako współprowadzącego (wraz z Bogusławem Sobczukiem) programy telewizyjne z cyklu „Spotkanie z Balladą”. Artysta pokazał się w wielu produkcjach, które przeszły do historii polskiego kina i te z górnej półki, ale i komedie: “Seksmisja”, “Killer”, “Kingsajz”.W 1994 roku Jerzy Stuhr  zadebiutował w roli reżysera filmowego i nakręcił opartą o powieść Jerzego Pilcha „Spis cudzołożnic”. Otrzymał za nią Nagrodę Specjalną Jury Festiwalu w Gdyni i Nagrodę za Dialogi.

Jerzy Stuhr/ONS

Bogumiła Wander

30 lipca zmarła Bogumiła Wander. Wieloletnia prezenterka, konferansjerka i spikerka.Od lat 70. zapowiadała programy na żywo w TVP1 i TVP2. Była gwiazdą telewizji w PRL-u. Prowadziła największe polskie festiwale muzyczne w Opolu i w Sopocie. Zajmowała się również produkcją i realizacją programów telewizyjnych w tym teleturnieje i programy o tematyce artystycznej. Była członkinią Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a przez dziesięć lat pracowała w zarządzie organizacji. Miała 80 lat.

Bogumiła Wander/Kapif

Krzysztof Banaszyk

Zmarł 1 sierpnia w wieku 54 lat. Był aktorem teatralnym, filmowym, serialowym.Pracował w Teatrze Polskim w Poznaniu oraz Teatrze Nowym. Widzowie mogli poznać go także podczas spektakli Teatru Telewizji. Na szklanym ekranie Krzysztof Banaszyk pojawił się w takich produkcjach, jak “Pułkownik Kwiatkowski”, “Prawo Agaty” czy “Na dobre i na złe”. Zawodowo zajmował się również dubbingiem, udzielając swojego głosu licznym postaciom filmowym, serialowym i bohaterom gier komputerowych.Jedną z głównych ról dubbingowych Banaszyk zagrał w produkcji “Król Lew II: Czas Simby” i w grze “Wiedźmin 2: Zabójcy Królów”, gdzie wcielił się w postać Vermona Rocha.

Krzysztof Banaszyk/ONS

Wojciech Paszkowski

Zmarł 23 sierpnia w wieku 64 lat. Lektor, aktor dubbingowy, teatralny, musicalowy i filmowy. Można go było usłyszeć w “Gwiezdnych Wojnach”, “Shreku”, “Asterixie i Obelixie”, “Władcy Pierścieni”, “Zakochanym Kundlu”, “Królu Lwie”, “Potworach i spółce”, “Alvinie i wiewiórkach” oraz w wielu innych produkcjach.

Wojciech Paszkowski, foto: Daniel Wysocki/ONS

Zbigniew Lew-Starowicz

Zmarł 13 września w wieku 80 lat. Słynny polski seksuolog, psychiatra i psychoterapeuta. W latach 1995–1996 był ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie edukacji seksualnej, a od 1996 do 1998 liderem programu edukacji seksualnej Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 1994 roku został powołany na krajowego konsultanta z zakresu seksuologii. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim i Orderem Odrodzenia Polski.

Zbigniew Lew-Starowicz/ONS

Felicjan Andrzejczak

Zmarł 18 września w wieku 76 lat. Charakterystyczny, lekko zachrypnięty głos Andrzejczaka towarzyszył Budce Suflera w latach 1982-1983. To właśnie w tym czasie powstał tak kochany przez Polaków przebój „Jolka, jolka”. Zasłynął także takimi jak „Czas ołowiu” czy „Noc komety”, które na stałe wpisały się w kanon polskiej muzyki rockowej.

Felicjan Andrzejczak/ONS

Barbara Horawianka

Zmarła 20 września w wieku 94 lat. Zyskała przydomek „heroina polskiego kina”. Widzowie pamiętają Horawiankę jako piękną agentkę w “Stawce większej niż życie”.W serialu „Daleko od szosy” zagrała matkę sprzeciwiającą się mezaliansowi córki z mężczyzną ze wsi, a w filmie „Kochankowie z Marony” stworzyła przejmującą kreację. Razem z Mieczysławem Voitem zagrali w pierwszej polskiej telenoweli “W labiryncie”.

Barbara Horawianka, foto: Daniel Wysocki/ONS

Janusz Olejniczak

Zmarł 20 października w wieku 72 lat. Olejniczak zawsze podkreślał, że muzyka Chopina była dla niego jak “rajski ptak, który nieustannie wymyka się z rąk.” W jego twórczości wciąż odkrywał nowe sposoby interpretacji tych samych utworów, dzięki czemu grał na największych światowych scenach. zasłynął jako najmłodszy laureat VIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 1970 roku.Pianista współpracował przy nagraniach muzyki filmowej, w tym do oscarowego “Pianisty” Romana Polańskiego oraz sam wcielał się w role filmowe, m.in. jako Fryderyk Chopin w “Błękitnej nucie”.

Janusz Olejniczak/ONS

Jadwiga Barańska

Zmarła 25 października w wieku 89 lat.Jadwiga Barańska była jedną z największych gwiazd kina i telewizji w latach 70. ubiegłego wieku. Aktorka dzięki świetnym rolom w “Hrabinie Cosel”, a także “Trędowatej” zapewniła sobie ogromną rozpoznawalność i sympatię fanów. Określana była mianem damy polskiego kina. Uwielbiana za role ekranowe, teatralne, a przede wszystkim za kreację Barbary Niechcic w “Nocach i dniach”.

Jadwiga Barańska, foto: Daniel Wysocki/ONS

Elżbieta Zającówna

Zmarła 29 października w wieku 66 lat. Wielką popularność przyniosły jej role Natalii z filmu „Vabank” i „Vabank II” czy Hankę Trzebuchowską w serialu „Matki, żony i kochanki” Juliusza Machulskiego, u którego zagrała też Aktorkę Krystynę w obrazie „V.I.P”, czy Strażniczkę w blokhauzie w „Seksmisji”. Aktorka warszawskich teatrów: Syrena, Na Targówku, Komedia i Bajka, Teatru Nowego w Łodzi, czy Teatru Miejskiego w Lesznie. Ostatnią premierę zagrała w sztuce „Freda i Zuza” Meggi W. Wrightt pokazanej w Promie Kultury na Saskiej Kępie.

Elżbieta Zającówna, fot. P.Kibitlewski/ONS
Udostępnij ten artykuł
Studentka dziennikarstwa i nowych mediów. W wolnych chwilach czytam i recenzuję książki. Najczęściej sięgam po literaturę piękną i reportaż. Uwielbiam także kino niezależne.
Napisz komenatrz