Mało kto wie, że gwiazda polskiego filmu i teatru wystąpiła w pierwszym spektaklu Teatru Współczesnego. Jak wyglądała podczas przedstawienia? Grała u boku Jerzego Duszyńskiego?
Danuta Szaflarska to jedna z legend polskiego kina powojennego. Zagrała ponad 40 ról filmowych i blisko 100 ról teatralnych.Występowała w Teatrze Telewizji i słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. W czasie II wojny światowej brała udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka.
Jak wyglądała uroczysta premiera?
5 listopada 1949 roku, w teatrze przy Mokotowskiej 13 odbyła się premiera sztuki „Niemcy” autorstwa Leona Kruczkowskiego, wyreżyserowana przez Erwina Axera. 34-letnia Danuta Szaflarska podczas premiery spektaklu wyglądała zjawiskowo i dostojnie. Do dzisiaj zachowała się recenzja znanej polskiej pisarki Ireny Krzywickiej, która tak opisywała to wydarzenie:
– Teatr Współczesny stał się widownią pięknego sukcesu – Leona Kruczkowskiego, któremu zachwycona publiczność zgotowała gorącą i całkowicie zasłużoną owację. Świetny pisarz ukazał w niej wszystkie cechy rasowego dramaturga: umiejętność wytwarzania wysokiego napięcia, plastykę charakterów i konfliktów, dialog nerwowy, wyrazisty; mocne, dramatyczne sytuacje.
W sztuce „Niemcy” u boku Danuty Szaflarskiej, która grała pierwsze skrzypce mogliśmy zobaczyć takich wybitnych aktorów i aktorki jak Maria Gorczyńska, Jerzy Duszyński czy Halina Kossobudzka.
– Grano świetnie zespołowo, stawiając należycie wszystkie role. P. Szaflarska idealnie pasowała do roli, była piękna, niepokojąca i znakomicie wydobyła wszystkie niespodziane skręty postaci. (…) P. Duszyński dał hitlerowca przerażająco prawdziwego, a P.Jaroń inteligentnie przeciwstawił mu postać prawdziwego człowieka. P. Pągowski był znakomity w roli dobrodusznego mordercy. Słowem – sukces!
Najstarsza aktorka na etacie
Warto przypomnieć, że Danuta Szaflarska współpracowała z wieloma wielkimi reżyserami. Przed uroczystą premierą Teatru Współczesnego miała już przyjemność grać z Jerzym Duszyńskim w filmach Leona Buczkowskiego p.t. „Zakazane piosenki” oraz „Skarb”. Jednak po wielkiej popularności jaką przyniosły jej te dwie produkcje gwiazda wolała zostać zejść ze szklanego ekranu i pozostać na deskach teatru. We Współczesnym została jeszcze 8 lat, do 1957 roku.
W 2010 roku została pierwszą w historii polskiego teatru 95-letnią aktorką na etacie.Danuta Szaflarska marła 19 lutego 2017 roku w Warszawie, w wieku 102 lat.