Znany reżyser ma na koncie takie kultowe seriale jak „Złotopolscy” czy „Lokatorzy”. Czy jego syn Kordian również odniesie taki sukces w branży filmowej?
Radosław Piwowarski, reżyser filmowy i scenarzysta debiutował pod koniec lat 70. telewizyjnymi filmami z cyklu „Sytuacje rodzinne”: „Ciuciubabka” i „Córka czy syn”. To on wyreżyserował pierwszą polską telenowelę „Aby do świtu”. W latach 1972-81 był członkiem Zespołu X pod kierownictwem Andrzeja Wajdy.
W latach 1998-2003 pełnił funkcję dyrektora programowego I Programu Telewizji Polskiej. Aktualnie jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
„Yesterday” wielkim hitem
W pełnometrażowym debiucie „Yesterday” (1984), opowiada historię młodzieży z prowincji zakładającej zespół muzyczny w czasach Beatlemanii. Film został nagrodzony w Wenecji, San Sebastian, a w Polsce doceniony został Złotą Kaczką. Jego najbardziej znane produkcje to „Marcowe migdały”, „Kolejność uczuć” czy „Kochankowie mojej mamy” z Krystyną Jandą.
Piwowarski jest autorem kultowych seriali „Jan Serce”, „Złotopolscy” czy „Lokatorzy”.
– Ten serial to kwintesencja mnie samego, a właściwie mojej osobowości. Serial zasłynął także piękną oprawą muzyczną, ze szczególnym uwzględnieniem piosenki będącej jego motywem przewodnim – mówił o „Janie Scerce” reżyser.
W jego filmach zaczynała Figura i Przybylska
Reżyser wspominał niedawno w wywiadzie dla „Kuriera szczecińskiego” współpracę z Katarzyną Figurą:
– Kasia Figura to aktorka, kobieta, z którą można konie kraść. Dzięki mnie Kaśka zyskała w polskim kinie status seksbomby. Jako pierwszy namówiłem ją, żeby zagrała w rozebranej scenie w filmie „Pociąg do Hollywood”. Wtedy było to wydarzenie, dziś sceny rozbierane są niemal wszędzie. Pod koniec lat 80. okrzyknięto ją największą seksbombą polskiego kina.
Piwowarski dał szansę na wielką karierę, także Annie Przybylskiej, której niestety nie ma już z nami:
– Była bardzo szczera i prawdziwa w życiu prywatnym i na planie filmowym. Nie chcę tu niczego sobie przypisywać, ale cieszę się, że los spowodował, że trafiła na mnie, bo umożliwiłem jej granie w dobrych filmach z dobrymi aktorami, co z pewnością ukształtowało jej warsztat aktorski. Ania była uroczą, zabawną dziewczyną, szczerą, bezpośrednią i skromną. Dlatego wziąłem ją choćby do „Złotopolskich” i wtedy cały kraj zakochał się w niej, bo była autentyczna.
Nowy film?
Mimo sukcesów w kinie, późniejsze filmy Piwowarskiego nie miały już takiej siły jak wcześniejsze. W latach 2000 reżyser skoncentrował się głównie na tworzeniu seriali. Chociaż niedługo podobno planuje powrót do kina z komedią „Wszyscy mamy źle w głowach”.
Rodzina artystów
Piwowarscy to rodzina artystów. Radosław Piwowarski sam przyznał, że jego matka była malarką, a ojciec rzeźbiarzem. Od dzieciństwa znanemu reżyserowi wpajano, że sztuka nie jest po to, żeby na niej zarabiać, ale żeby jej służyć.
Syn znanego reżysera, Kordian Piwowarski poszedł w jego ślady. Ojciec i syn współpracowali razem przy serialu „Na dobre i na złe”. Kordian Piwowarski zasłynął filmem biograficznym o legendarnym polskim poecie Baczyńskim. Podjął się również reżyserii 3 części kultowego cyklu filmów „Kogel mogel”, a w ostatnich latach zajął się podobnie jak ojciec serialami.