Stanisław Tym nie żyje. Miał 87 lat

Katarzyna Pasztaleńska
2 min przeczytany
Stanisław Tym nie żyje

Stanisław Tym nie żyje. Wielka postać polskiej kultury, aktor, satyryk, felietonista „Polityki”. Zmarł 6 grudnia 2024 roku.

Stanisław Tym nie żyje

Informację o śmierci Stanisława Tyma przekazała „Polityka”:

Z ogromnym żalem informujemy o śmierci Stanisława Tyma, wielkiej postaci polskiej kultury i mediów. Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru.

Aktor miał 87 lat. Przyczyny śmierci i informacje dotyczące pogrzebu jak dotąd nie zostały podane do wiadomości publicznej.

W ostatnich latach rzadko pokazywał się publicznie. Zaszył się na urokliwej Suwalszczyźnie i tam najchętniej spędzał czas.

Stanisław Tym walczył z chorobą

Stanisław Tym zmagał się z problemami zdrowotnymi. W 2008 roku przeszedł nowotwór żołądka. Wówczas lekarze podjęli się ryzykownej operacji, która dawała mu zaledwie kilka procent szans na przeżycie.

W walce z chorobą wspierała go żona Ann  Kokozow-Tym, która u boku partnera zagrała epizodyczną rolę w „Misiu” (wcieliła się w pasażerkę samolotu), a w latach 80. była scenografką w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Zmarła w lipcu 2023 roku.

W ostatnich miesiącach swojego życia aktor miał problemy z poruszaniem się. Dlatego też wspomagał się chodzikiem.

Kim był Stanisław Tym?

Stanisław Tym był polskim aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, satyrykiem, reżyserem i scenarzystą. Największą popularność przyniosły mu role pasażera bez biletu, mylnie uznanego za kaowca, w filmie Marka Piwowskiego „Rejs” oraz Ryszarda Ochódzkiego w filmach: „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”.

Był autorem wielu sztuk teatralnych i skeczy. To właśnie jemu polska scena kabaretowa zawdzięcza skecz „Ucz się Jasiu” ( w wykonaniu Jana Kobuszewskiego, Wiesława Gołasa i Wiesława Michnikowskiego, prezentowany w kabarecie Dudek), który zyskał status kultowego.

Przeżyłpowstanie warszawskie w piwnicy walczącego miasta. Studiował chemię na Politechnice Warszawskiej, przetwórstwo na SGGW i aktorstwo na PWST, ale do kina i felietonu dotarł poprzez kabaret – jeszcze pracując jako bramkarz i szatniarz w klubie Stodoła, proponował skecze Studenckiemu Teatrowi Satyryków – informuje „Polityka”.

Stanisław Tym, fot. ONS
Stanisław Tym, fot. ONS
Udostępnij ten artykuł
Uwielbiam komedie i muzykę popularną, chociaż nie stronię od klasycznej czy jazzowej. Spełniona zawodowo i prywatnie mama dwojga dzieci. "Cierpliwość jest podporą słabych, niecierpliwość ruiną silnych" – to moja życiowa dewiza.
Napisz komenatrz