Irena Santor doczekała się miejsca, w którym gromadzone są wszystkie pamiątki podsumowujące jej działalność artystyczną. Co znajdziemy w “muzeum”, czyli “saloniku Ireny Santor”?
Irena Santor debiutowała na scenie w 1951 roku. Zaczęła od występów w “Mazowszu”, gdzie jej ponadprzeciętne umiejętności szybko zostały zauważone przez krytyków. Osiem lat później postawiła na karierę solową. Po raz pierwszy bez „Mazowsza” wystąpiła publicznie w 50. wydaniu audycji “Zgaduj-Zgadula” w grudniu 1959 w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Przełomowe dla kariery Santor okazały się single “Tango Milonga” oraz “Graj piękny Cyganie”. Kolejne lata przynosiły kolejne hity – “Powrócisz tu” czy “Już nie ma dzikich plaż –, dzięki którym Irena stała się jedną z największych polskich gwiazd estrady. Dziś jest żywą legendą show-biznesu, która swoją karierę zakończyła w 2021 roku. Aktualnie cieszy się ona życiem i dobrym zdrowiem.
Gdzieś tam u góry ktoś pozwolił mi dożyć takiego wieku. Ja się mogę rozglądać, ja mogę być wśród ludzi, ja mogę się cieszyć przyjaźnią, ja mogę się z kimś pokłócić, ja jestem – powiedziała Santor w “Dzień Dobry TVN”.
9 grudnia gwiazda skończy 90 lat. Przed okrągłymi urodzinami doczekała się swojego… muzeum, a właściwie “saloniku Ireny Santor”.
Salonik Ireny Santor. Co w nim?
Irena Santor jest Honorowym Obywatelem Solca Kujawskiego, ma w Juraparku swą ławeczkę, salę kameralną swego imienia w szkole muzycznej i w Centrum Aktywności i Edukacji, gdzie ma swą siedzibę biblioteka – muzeum, a właściwie „salonik Ireny Santor”.
Santor osobiście otworzyła miejsce, które jest dedykowane jej bogatej twórczości. Według relacji uczestników wydarzenia – nie kryła wzruszenia.
Gwiazda rodzinnemu miastu przekazała masę pamiątek, w tym wiele unikatowych. Z oficjalnej informacji dowiadujemy się, że są to księgozbiór, płytoteka, fotografie, pamiątki, notatki (m.in. własne przepisy kulinarne) itp.
W marcu do “muzeum” Ireny Santor dotarły kartony wypełnione po brzegi płytami, kasetami, winylami i książkami. Irena zapowiada, że eksponatów przybędzie z czasem, a sama osobiście zadba, by znalazło się jak najwięcej perełek.
W pięknie urządzonym wnętrzu, wyeksponowano wszystkie przekazane pamiątki. Można je oglądać w godzinach pracy Biblioteki. – czyatmy na oficjalnej stronie.
Poniżej kilka zdjęć promocyjnych.
1 komentarz
[…] Irena Santor z własnym muzeum! “Nie kryła wzruszenia”. Co w nim znajdziemy? […]