Pies o różnych rasach często gości na planach filmowych. To najczęściej brany zwierzak do filmu. Może dlatego, że psa można wytresować?
W czasach PRL-u oglądaliśmy dwa kultowe seriale, gdzie pies grał główną rolę. Był to serial „Przygody psa Cywila” z Krzysztofem Litwinem. Reżyser Krzysztof Szmagier wpadł na pomysł serialu, by stworzyć fabularną opowieść w odcinkach o losie psa, który pełni służbę u boku milicjanta. Napisał scenariusz o „Przygodach Beja”, którego ostatecznie w serialu nazwano Cywilem. Emisja pierwszego odcinka miała miejsce we wrześniu 1971 roku. Reżyser wspominał, że na planie w rolę Cywila wcielały się trzy owczarki. Najważniejszy był Bej.
– Inny był natomiast Bej, dla którego nie było by takiej rzeczy, której by nie zrobił. Nawet wskakiwał do pracującego helikoptera, czego nie robi pies policyjny. Bej miał charakter gwiazdy. Na hasło: „Cisza, kamera!”, szybko zorientował się, że to on jest w tym biznesie najważniejszy” – opowiadał Krzysztof Szmagier w książce „333 rzeczy popkulturowe… PRL”
Szarik gwiazda w Europie
Drugim serialem była oczywiście produkcja wojenna „Czterej pancerni i pies”, który zaprezentowano w telewizji w grudniu 1969 roku. Tam Szarik grał główną rolę, ale wcielały się w jego bohatera trzy owczarki. Choć główny ciężar spoczywał na piesku, który się wabił Trymer. Był gwiazdą na całą Europę Wschodnią i Środkową. Na planie występował przede wszystkim z Januszem Gajosem, Franciszkiem Pieczką, Władysławem Pressem, Romanem Wilhelmin, Wiesławem Gołasem, więc ekipą czołgu Rudy 102. Przez dwa lata odwiedzał ze swoim opiekunem szkoły, festiwale, różnego rodzaju imprezy.
Pies z pomnikiem
Z zagraniczych produkcji wszyscy zapewne płakali przy filmie „Mój przyjaciel Hachiko” emitowany w 2009 roku. To remake japońskiego filmu z 1983 roku opartego na prawdziwej historii psa rasy Akita Inu o imieniu Hachiko. Profesor Parker Wilson w tej roli Richard Gere znajduje szczeniaka na stacji kolejowej. Mężczyzna przygarnia psa i nadaje mu imię Hachiko. Ta przyjaźń to pełne oddanie zwierzaka nawet po śmierci swojego pana. Bohater ma pomnik w Tokio na jednej ze stacji.
Lassie z gwiazdą w Hollywood
Pierwszy z filmów o Lassie ukazał się w 1943 roku. Wszystko było oparte na książce pt. „Lassie, wróć”, którą autor Eric Knight napisał trzy lata wcześniej. Problemem był fakt, iż pierwsza suka, odgrywająca tę rolę, miała charakterystyczną białą łatę na czole, przez co ciężko było znaleźć psa, który by ją przypominał. Czasami stosowano malowanie. W sumie nakręcono 12 filmów, 7 seriali telewizyjnych, 2 serie audycji radiowych o psie, oraz napisano 61 książek z udziałem Lassie. Pies ma własną gwiazdę w Hollywood.