Odszedł twórca kultowych hitów Dżemu. Kazimierz Galaś nie doczekał 2025 roku

Martyna Chmielewska
2 min przeczytany
Zmarł poeta polskiej sceny rockowej

Kazimierz Galaś to autor tekstów do wielu kultowych utworów zespołu Dżem. Artysta zmarł kilka dni po świętach Bożego Narodzenia.

Zapadł w śpiączkę

Kazimierz Galaś w ostatnich tygodniach życia zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W połowie grudnia przeszedł wylew, po którym lekarze wprowadzili go w śpiączkę farmakologiczną. Mimo wszelkich starań nie udało się uratować artysty. Zmarł 29 grudnia 2024 roku.

O jego śmierci poinformował Art Music Club w Tychach, z którym Galaś był związany przez lata. Klub zaapelował o chwilę zadumy i modlitwy za artystę, podkreślając jego niezastąpiony wkład w polską scenę muzyczną. Hołd oddał mu także Sebastian Riedel, syn legendarnego Ryszarda Riedla z zespołu Dżem.

– Pomagał nam ponazywać rzeczy, których sami byśmy tak pięknie nie nazwali. Dziękujemy Tobie Filo! – napisał w poruszającym pożegnaniu w mediach społecznościowych.

Napisał największe hity „Dżemu”

Kazimierz Galaś od lat był związany z zespołem „Dżem”. Już jako nastolatek pisał poezję, która szybko zwróciła uwagę Pawła Bergera i Beno Otręby, współzałożycieli legendarnej formacji z Tychów. Fani zespołu „Dżem” z pewnością pamiętają takie przeboje jak „Czerwony jak cegła”, „Jesiony”, „Obłuda” czy „Tylko ty i ja”. Galaś związany ze śląską sceną muzyczną do samego końca działał artystycznie.

– Był to dla mnie uśmiech losu, który zdominował moje późniejsze życie, jak i zaszczyt – wspominał w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim”.

Jednym z najbardziej poruszających tekstów autorstwa Galasia jest utwór „Tylko ty i ja”. Jego słowa zostały wyryte na nagrobku Ryszarda Riedla, charyzmatycznego wokalisty „Dżemu” oraz jego żony Małgorzaty. W tym roku przypada 30. rocznica śmierci Riedla. Przez dekady Galaś tworzył teksty, które przyczyniły się do sukcesu zespołu i trwale wpisały się w historię polskiej muzyki.

Kazimierz Galaś/Facebook
Udostępnij ten artykuł
Studentka dziennikarstwa i nowych mediów. W wolnych chwilach czytam i recenzuję książki. Najczęściej sięgam po literaturę piękną i reportaż. Uwielbiam także kino niezależne.
Napisz komenatrz