Smutną wiadomość o śmierci ojca potwierdził jego syn, Maciej Stuhr. Aktor zmarł w Krakowie.
Aktor chorował od lat. W 2011 roku po wykryciu, że Jerzy Stuhr ma raka krtani zastosowano chemoterapię. Pierwszym i zauważalnym objawem choroby była chrypka. Aktor źle znosił leczenie, a lekarze mówili o 30 procentach na wyzdrowienie. Stał się cud i rak został pokonany. Niestety 5 lat później Stuhr przeszedł drugi zawał serca. Pierwszy miał w wieku 41 lat. Jakby tego było mało w 2020 roku aktor doświadczył udaru mózgu. Mimo tego chciał grać i po raz ostatni na scenie wystąpił w spektaklu “Geniusz”, gdzie wcielał się w postać Stalina w Teatrze Polonia.
Jego śmierć potwierdził jego syn, Maciej Stuhr w rozmowie z portalem Onet.
Kariera aktora
W 1972 roku zadebiutował na dużym ekranie w filmie „Na wylot” Grzegorza Królikiewicza. Cztery lata potem po raz pierwszy spotkał się z Krzysztofem Kieślowskim, na planie takich filmów jak „Blizna” i „Spokój”.
Pod koniec lat 70-tych stworzył wybitne kreacje jako tytułowy „Wodzirej” Feliksa Falka oraz „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego, za którą otrzymał nagrodę aktorską na festiwalu w Gdyni. Wziął udział także w innych dziełach: „Bez znieczulenia” Andrzeja Wajdy, „Aktorzy prowincjonalni” Agnieszki Holland, czy „Szansa” Feliksa Falka i znowu dostał nagrodę na festiwalu w Gdyni.Artysta pokazał się w wielu produkcjach, które przeszły do historii polskiego kina i te z górnej półki, ale i komedie: “Seksmisja”, “Killer”, “Kingsajz”.W 1994 roku Jerzy Stuhr zadebiutował w roli reżysera filmowego i nakręcił opartą o powieść Jerzego Pilcha „Spis cudzołożnic”. Otrzymał za nią Nagrodę Specjalną Jury Festiwalu w Gdyni i Nagrodę za Dialogi. Kolejny film to „Historie miłosne” i nagrodzony został na Festiwalu w Wenecji i w Gdyni. W 1999 roku zrealizował „Tydzień z życia mężczyzny” i otrzymał nominację do Grand Prix festiwalu w Wenecji oraz Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu w Gdyni). W 2000 roku wyreżyserował film „Duże zwierzę”, a pięć lat później dostał na Festiwalu w Wenecji nagrodę im. Roberta Bressona za Całokształt Twórczości z rąk kardynała Angelo Scoli. Obok aktorstwa, Stuhr oddawał się również pracy pedagogicznej. W 1990 roku został rektorem krakowskiej PWST, funkcję tę pełnił przez łącznie 12 lat z przerwami. W międzyczasie zdobył tytuł profesora nauk teatralnych.
Prywatnie od 1971 roku był żonaty ze skrzypaczką Barbarą Kóską, z którą doczekał się dwojga dzieci: aktora Macieja i malarki Marianny.
Jeszcze zobaczymy wybitnego aktora. Niedługo pojawi się jego najnowszy film, “Słońce przyszłości” włoskiego reżysera Nanniego Morettiego.