Na drodze do wielkiej kariery stanęła mu wojna i … Cybulski? Życie Jerzego Duszyńskiego

Martyna Chmielewska
5 min przeczytany

Znany jako pierwszy amant polskiego powojennego filmu, Duszyński zmarł 46 lat temu. Jak wyglądało jego małżeństwo z Hanką Bielicką? Czy miał szansę na zrobienie wielkiej kariery?

Ukończył studia w PIST w czerwcu 1939 roku, a już w lipcu zadebiutował w Teatrze Polskim w Warszawie w roli Kuzynka ministra w sztuce „Genewa” G. B. Shawa. Brał także udział w filmie „Hania” w reżyserii Józefa Lejtesa, jednak z powodu wybuchu wojny produkcja została przerwana.

Jerzy Duszyński/NAC

Znalazł się w wielkiej piątce

Na pierwszym roku studiów Duszyńskiego było około 15 osób, jednak tylko 5 udało się je ukończyć: Hance Bielickiej, Irenie Brzezińskiej, Danucie Szaflarskiej, Czesławowi Kulakowi oraz samemu Jerzemu Duszyńskiemu. Kiedy rozpoczęła się wojna uciekli do Wilna, gdzie musieli jakoś zarobić na życie:

– Po­dob­ny los spo­tkał panią Hanię i jej nie­daw­no po­ślu­bio­ne­go męża Je­rze­go Du­szyń­skie­go. Ona po­da­wa­ła w ka­wiar­ni, on w wi­leń­skim Grand Ho­te­lu. Zanim to jed­nak na­stą­pi­ło, jako się rze­kło, wzię­li ślub, za­miesz­ka­li razem w wy­na­ję­tym po­ko­ju i po­łą­czy­li swoje dwustu pięćdziesięciozłotowe gaże te­atral­ne we wspól­ny skrom­ny mał­żeń­ski bu­dżet, uzu­peł­nia­ny oka­zyj­nie od­ku­po­wa­ny­mi z te­atru zgra­ny­mi ko­stiu­ma­mi lub ja­ki­miś drob­ny­mi chał­tur­ka­mi – czytamy w książce „Umarłam ze śmiechu” Zbigniewa Korpolewskiego.

Jerzy Duszyński/NAC

Hanka Bielicka, czyli „Dziunia” umiała rozśmieszyć każdego (zlotascena.pl)

Kobiety za nim szalały

Wysoki i przystojny Duszyński szybko zdobył sławę i uznanie krytyków. W „Zakazanych piosenkach” wystąpił u boku Danuty Szaflarskiej, Aliny Janowskiej, Witolda Sadowego i Edwarda Dziewońskiego. Wcielił się w postać muzyka Romana Tokarskiego, a Hanka Bielicka, jego ówczesna żona, zagrała drugoplanową rolę.

– Zaraz po wojnie szalały za nim tłumy. Nie mógł spokojnie przejść ulicą. (…) Jego pierwszy film „Zakazane piosenki”, bił rekordy powodzenia. Nazwiska Jerzego Duszyńskiego i Danuty Szaflarskiej po tym sukcesie stały się magnesem przyciągającym widownię do kin. (…) Uważano ich nawet za parę małżeńską, choć w istocie żoną Jurka była Hanka Bielicka – wspominał na łamach „Gazety Wyborczej” Witold Sadowy.

Jerzy Duszyński/NAC

Cybulski go wygryzł?

W 1946 roku Duszyński zagrał także w filmie „Dwie godziny” wyreżyserowanym przez Stanisława Wohla i Józefa Wyszomirskiego. Film ten, jednak ze względu na cenzurę komunistyczną, miał premierę dopiero w 1957 roku. Kolejny wielki sukces przyszedł wraz z premierą filmu „Skarb” Leonarda Buczkowskiego w 1949 roku, gdzie Duszyński zagrał główną rolę. W Warszawie film ten cieszył się ogromnym powodzeniem, a kina były przepełnione. Jednak mimo tych sukcesów aktor nie zrobił wielkiej kariery:

– Jerzy Du­szyń­ski, uzna­ny aktor te­atral­ny, był też bar­dzo po­pu­lar­nym ak­to­rem fil­mo­wym, od­niósł wiel­ki suk­ces głów­ną rolą męską w Za­ka­za­nych pio­sen­kach, sta­jąc się na kilka lat uoso­bie­niem akow­ca. Stra­cił tę po­zy­cję do­pie­ro po pre­mie­rze Po­pio­łu i dia­men­tu – An­drze­ja Wajdy – na rzecz Zbysz­ka Cy­bul­skie­go, który na wiele lat stał się bo­żysz­czem mło­dzie­ży jako ty­po­wy ako­wiec – czytamy w książce „Umarłam ze śmiechu” Zbigniewa Korpolewskiego.

Jerzy Duszyński/NAC

Historia miłości Bielickiej i Duszyńskiego

Hanka Bielicka i Jerzy Duszyński wzięli ślub 1 lipca 1940 roku w Wilnie. Świadkiem była Danuta Szaflarska, a skromne wesele odbyło się w domu rodziny hrabiego Michała Tyszkiewicza. W styczniu 1945 r. wrócili do Polski i Duszyński zaczął stawać się popularny.

Niestety nie trwało to długo. Później aktor nie dostawał już głównych ról. Tymczasem Bielicka zaczęła występować w radiowej audycji „Podwieczorek przy mikrofonie”. Coraz mniej czasu spędzali razem, a Bielicka domyślała się, że ją zdradza.

– Mój mąż bardzo mnie lubił, może nawet w jakiś specyficzny sposób kochał, jednak traktował miłość jako coś, co bezwarunkowo mu się należało, a ja mu jej po prostu nie umiałam dać – mówiła Bielicka po latach.

Rozwiedli się w 1953 roku, a po rozwodzie nadal się przyjaźnili i mieszkali w tej samej kamienicy. Jerzy Duszyński zmarł w 23 lipca 1978 roku, a Hanka Bielicka 9 marca 2006 roku.

Jerzy Duszyński i Hanka Bielicka/NAC
Udostępnij ten artykuł
Studentka socjologii. W wolnych chwilach czytam i recenzuję książki. Najczęściej sięgam po literaturę piękną i reportaż. Uwielbiam także kino niezależne, zwłaszcza francuskie.
Brak komentarzy
Złota Scena
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.