Jadwiga Jankowska-Cieślak nic nie mogła zrobić. Choroba zabrała jej braci i męża

Katarzyna Pasztaleńska
4 min przeczytany
Jadwiga Jankowska-Cieślak z mężem, fot. KAPIF

W wieku 74 lat zmarła Jadwiga Jankowska-Cieślak – jedna z najwybitniejszych aktorek polskiego kina i teatru. Informację o jej śmierci przekazała agencja aktorska Malawski. Artystka przez dekady zachwycała widzów niezapomnianymi kreacjami, ale jej życie prywatne naznaczone było wieloma dramatami. Najcięższym z nich była seria bolesnych strat: nowotwór zabrał jej męża i trzech braci w ciągu zaledwie kilku lat.

Seria tragedii. „Rak zabrał mi wszystko”

Jankowska-Cieślak wielokrotnie dzieliła się z mediami wspomnieniami o osobistych tragediach, które odcisnęły trwałe piętno na jej życiu. W ciągu zaledwie trzech lat pożegnała męża oraz dwóch braci, których – podobnie jak jej partnera – pokonał rak. Jeszcze wcześniej musiała pochować najmłodszego z braci.

Kuba odszedł w 2014 roku, potem Janek w 2016, na końcu Jurek w 2017. W międzyczasie, w 2015 roku zmarł mój mąż Piotr – opowiadała.

Jej mąż, Piotr Cieślak – znany reżyser teatralny – zmagał się z glejakiem mózgu, jednym z najbardziej agresywnych nowotworów. Diagnoza była bezlitosna.

Kiedy została postawiona diagnoza, wiedzieliśmy, że mąż ma przed sobą rok, góra półtora. Piotr robił wszystko, żeby odsunąć moment odejścia, ale nie udało się – wspominała aktorka w rozmowie z magazynem Pani.

„Byłam tylko świadkiem tej degradacji”

Dla Jankowskiej-Cieślak czas choroby męża był okresem bezsilności i głębokiego cierpienia.

Rak to straszna, okrutna choroba. Odbiera człowiekowi absolutnie wszystko. Sprawność fizyczną i intelektualną. A ja mogłam być tylko świadkiem tej degradacji. Przyglądałam się, jak najbliższy mi człowiek znika i nic nie mogłam zrobić – mówiła z bólem.

Strata męża do dziś była dla niej raną, która nigdy się nie zagoiła. W wywiadzie udzielonym Vivie w 2024 roku wyznała:

Za moment minie 10 lat od jego odejścia. To największa krzywda, jaka mnie spotkała, i nie do naprawienia.

Jadwiga Jankowska-Cieślak, fot. ONS
Jadwiga Jankowska-Cieślak, fot. ONS

Rodzinne korzenie i początki kariery

Jadwiga Jankowska-Cieślak urodziła się i dorastała w Gdańsku. Jej rodzicami byli Zofia i Kazimierz Jankowscy. Ojciec artystki był generałem brygady Ludowego Wojska Polskiego i pracował w Wojskowym Sądzie Rejonowym w Gdańsku. Aktorka miała trzech braci: Jakuba, Jana i Jerzego.

Na ekranie zadebiutowała w 1972 roku w filmie „Trzeba zabić tę miłość” w reżyserii Janusza Morgensterna. Przełomem w jej karierze była rola w dramacie „Sam na sam” (1977), w reżyserii Andrzeja Kostenko. Za tę kreację otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, co otworzyło jej drzwi do największych sukcesów filmowych i teatralnych.

Uhonorowana za działalność artystyczną i społeczną

Jankowska-Cieślak nie tylko zachwycała publiczność swoją grą aktorską, ale też angażowała się w działalność społeczną. W 2007 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi w pracy na rzecz demokratycznych przemian w Polsce oraz za działalność społeczną. Dwa lata później otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Żegnaj, Jadwigo

Odejście Jadwigi Jankowskiej-Cieślak to wielka strata dla polskiej kultury. Pozostawiła po sobie niezapomniane role, autentyczność, siłę i świadectwo odwagi wobec życiowych dramatów. Aktorka, która przez lata wzruszała i inspirowała widzów, teraz na zawsze zapisała się w historii polskiej sztuki.

Udostępnij ten artykuł
Uwielbiam komedie i muzykę popularną, chociaż nie stronię od klasycznej czy jazzowej. Spełniona zawodowo i prywatnie mama dwojga dzieci. "Cierpliwość jest podporą słabych, niecierpliwość ruiną silnych" – to moja życiowa dewiza.
Brak komentarzy
Złota Scena
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.