Maggie Smith nie żyje. Zmarła gwiazda “Harry’ego Pottera”. Do końca walczyła z chorobą nowotworową. Miała 90 lat.
Przykre wieści dotarły do nas prosto z Londynu. Maggie Smith nie żyje. Zmarła aktorka, której ogromną sławę przyniosła rola profesor McGonagall w filmach o Harrym Potterze – pojawiła się w siedmiu z ośmiu filmów.
Maggie Smith nie żyje
Z wielkim smutkiem musimy poinformować o śmierci Maggie Smith – przekazali jej synowie Toby Stephens i Chris Larkin.
Maggie zmarła w piątek:
Jako osoba niezwykle skryta, była z przyjaciółmi i rodziną do końca. Pozostawiła dwóch synów i pięcioro kochających wnucząt, które są zdruzgotane stratą swojej niezwykłej matki i babci. Chcielibyśmy skorzystać z okazji i podziękować wspaniałemu personelowi szpitala Chelsea and Westminster za opiekę i nieustającą życzliwość w jej ostatnich dniach. Dziękujemy za wszystkie miłe wiadomości i wsparcie. Prosimy o uszanowanie naszej prywatności w tym czasie. – kontynuowały dzieci gwiazdy.
Aktorka przeszła w 2007 roku operację usunięcia nowotworu piersi. Mimo walki z nowotworem zgodziła się zagrać w ostatniej części przygód Harry’ego. Swoją decyzję tłumaczyła troską o fanów produkcji, których nie chciała zawieść.
Smith miała 90 lat.
Kim była Maggie Smith?
Maggie Smith urodziła się w 1934 roku. Rodzicami aktorki byli lekarz i sekretarka – Nathaniel Smith i Margaret Little. W wieku czterech lat przeprowadziła się z rodziną do Oksfordu. Rozpoczęła karierę sceniczną jako studentka, występując w teatrze Oxford Playhouse w 1952 roku – wówczas zadebiutowała na Broadwayu w sztuce “New Faces of ’56”.
Wystąpiła w dwóch filmach Agnieszki Holland – “Tajemniczy ogród” (1994) oraz “Washington Square” (1997). Największą popularność przyniosła jej rola w serii filmów o Harrym Potterze (2001-2011), gdzie wcieliła się w rolę profesor Minervy McGonagall. W latach 2010-2015 grała Violet Crawley w serialu “Downton Abbey”.
Obok sześciu nominacji i dwóch wygranych Oscarów, otrzymała również nagrodę Tony, cztery nagrody Primetime Emmy, pięć nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i trzy Złote Globy.
W 1988 roku zdiagnozowano u niej chorobę Gravesa-Basedowa, czyli schorzenie autoimmunologiczne o cechach nadczynności tarczycy.
Za wybitne zasługi została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego, a w 1990 roku otrzymała honorowy tytuł szlachecki.