Aktorka niedawno świętowała 80. urodziny, a formę ma doskonałą. Magdalena Zawadzka jest właśnie po premierze następnego spektaklu w Teatrze Ateneum.
23 listopada odbyła się premiera kryminału pt. „Pułapka na myszy”, który jest na samym szczycie poczytności, mimo że od jego napisania minęło ponad siedemdziesiąt lat. Autorką jest mistrzyni tego gatunku Agatha Christie.
O czym jest spektakl?
Wystarczył angielski prowincjonalny pensjonat zimą i przyjezdni goście uwięzieni w podwójnej pułapce, bo przez śnieg i mordercę ukrytego pośród nich. Zagadka nieuchronnego morderstwa oczywiście się wyjaśnia w sposób jak zwykle zaskakujący. Spektakl wyreżyserował spektakl Artur Tyszkiewicz, a w rolach głównych występują Magdalena Zawadzka, Milena Suszyńska, Magdalena Schejbal, Dariusz Wnuk, Bartłomiej Nowosielski, Łukasz Lewandowski, Krystian Pesta i Jakub Pruski.
– Nie ukrywam też, że zacząłem myśleć o tym tekście również dlatego, że bardzo dawno Agatha Christie nie gościła na scenach w Polsce, a z powodzeniem od ponad 60 lat od daty premiery jest grana na londyńskim West Endzie. Dowiedziałem się także, że w nadchodzącym sezonie 'Pułapkę na myszy’ wystawi Comédie-Française. Myślę, że następuje swoisty renesans, powrót do jej tekstów. Zresztą nie tylko w teatrze, bo brytyjski reżyser Kenneth Branagh wyreżyserował kilka wspaniałych filmów na jej podstawie. Wspomnę tylko ostatnie 'Duchy w Wenecji’ czy 'Morderstwo w Orient Expressie’ czy 'Śmierć na Nilu’. To są rewelacyjne filmy, daleko wykraczające poza zwykłą chęć opowiedzenia fabuły kryminału – opowiadał Artur Tyszkiewicz dla PAP-u.
– Dowiadujemy się, że przy Culver Street 74 w Londynie została popełniona zbrodnia. I praktycznie na samym początku spektaklu dowiadujemy się również, że osoby, które przebywają w pensjonacie, są zagrożone kolejnym morderstwem. Nieoczekiwanie w pensjonacie pojawia się wysłany specjalnie, przedzierający się na nartach przez zaspy śnieżne, sierżant Trotter, który tę skomplikowaną zagadkę kryminalną będzie rozwiązywał. Będzie szukał mordercy wśród osób mieszkających w Monkswell Manor” – wyjaśnił reżyser dla PAP-u
Kariera teatralna
Magdalena Zawadzka daje popis aktorstwa w tej sztuce, a na swoim koncie ma wiele ważnych ról teatralnych. W 1996 roku wystąpiła w „Kupcu weneckim” w Teatr Ateneum z Krzysztofem Kolbergerem.
Jeden z najważniejszych spektakli aktorki to „Makbet” z 1969 roku. Sztukę wyreżyserował Andrzej Wajda dla Teatru Telewizji. Partnerowali Magdalenie Zawadzkiej Tadeusz Łomnicki, Andrzej Łapicki i Daniel Olbrychski. Ona wcieliła się w Lady Makbet, która jest czarnym charakterem.
– Musiałam w sobie tego potwora znaleźć i to była fantastyczna praca, dlatego że to są odkrycia dla samych siebie.(…) Ja tylko chciałam się dostać do szkoły teatralnej. O tym, co później mogłoby się zdarzyć nie myślałam. Nie przypuszczałabym, patrząc z perspektywy lat, że tak się potoczy moje życie. Niczego nie chciałabym w nim zmienić – opowiadała aktorka w wywiadzie dla Telewizji Polonia.
W 1976 roku aktorka zagrała w „Kubusiu Fataliście i jego panu” w Teatrze Dramatycznym ze Zbigniewem Zapasiewiczem.
W „Cezarze i Kleopatrze” wystąpiła z mężem Gustawem Holoubkiem w 1972 roku w Teatrze Telewizji.
Obecnie Magdalenę Zawadzką możemy oglądać aż w czterech sztukach: „Pułapka na myszy”, „Kwartet”, „Uciekinierki” w Teatrze Ateneum i w „Deprawatorze” w Teatrze Polskim.
Od 27 listopada od 1 grudnia – „Pułapka na myszy”, a potem 28, 29, 31 grudnia.
20, 21, 22 grudnia – „Uciekinierki”.