Aktorka rozwinęła skrzydła przy reżyserze Jerzym Kawalerowiczu. Grała w jego filmach, a w życiu prywatnym była jego muzą i żoną.
Lucyna Winnicka urodziła się w Warszawie w 1928 roku. Przed wybuchem II wojny światowej uczęszczała do Szkoły im. Cecylii Plater-Zyberkówny, a następnie do VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana. Po wojnie ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.
Zagrała swój debiut u Kawalerowicza
Los połączył ich na planie filmu ”Pod gwiazdą frygijską” w 1954 roku, który był jej debiutem. Dzieliło ich tylko sześć lat i wtedy podczas pracy zaiskrzyło między nimi. JerzegoKawalerowicza zafascynowała młoda aktorka. Zobaczył w niej urodę, ale i talent. Rok później obsadził ją w „Pociągu”. Film okazał się sukcesem. Historia Marty zmagającej się z samotnością i tęsknotą za miłością poruszyła serca widzów. Aktorka skradła serca i jury. W 1959 roku Jerzy Kawalerowicz już z żoną Lucyną pojechał na Festiwal do Wenecji zaprezentować film. Nagrody posypały się jak z rękawa, a „Pociąg” zachwycił nawet Martina Scorsese, który określił go mianem „arcydzieła”.
W 1960 roku Lucyna Winiarka zagrała w „Krzyżakach”. Potem podróżowała z mężem, cieszyła się życiem rodzinnym, bo w tym czasie urodziła dwoje dzieci – Agatę i Piotra. Para kupiła dom na Żoliborzu, gdzie sąsiadowali z Zofią Nasierowską i Januszem Majewskim. Ich pociechy wspólnie się bawiły, a dorośli dzielili się pasjami i artystycznymi doświadczeniami.W 1965 roku Lucyna zagrała w największym filmie Jerzego Kawalerowicza ” Faraonie ”. Wcieliła się tam w postać kapłanki.
Romans reżysera
W 1971 roku Jerzy Kawalerowicz wyjechał do Włoch, aby tam robić film „Magdalena”. Niestety produkcja okazała się klapą, choć muzykę napisał do niego sam Ennio Morricone. Do tego wszystkiego reżyser miał romans z aktorką Lisą Gastoni, która była narzeczoną producenta. Lucyna Winnicka dowiedziała się o wszystkim przypadkiem. Mimo bólu i rozczarowania natychmiast pojechała do Włoch i sprowadziła męża z powrotem. Małżeństwo przetrwało do połowy lat 70.
Koniec kariery
W drugiej połowie lat 70. XX wieku Lucyna Winnicka zdecydowała się zakończyć karierę aktorską. Ostatnim filmem, w jakim mogliśmy ujrzeć artystkę jest ”Indeks” wyreżyserowany przez Janusza Kijowskiego w 1977 roku. Zagrała tam sekretarkę Marię.
Rozpoczęła nowy etap życia, poświęcając się dziennikarstwu i publicystyce. Współpracowała z takimi czasopismami jak „Przegląd”, „Literatura” i „Kurier”, publikując artykuły o tematyce społecznej, kulturalnej i filozoficznej.
Ważnym elementem jej aktywności stało się propagowanie medycyny naturalnej i filozofii Dalekiego Wschodu. Założyła Akademię Życia, gdzie przez ponad 10 lat dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem z licznymi słuchaczami.
Jerzy Kawalerowicz kontynuował karierę filmową. Do końca życia tworzył, zdobywając kolejne nagrody i uznanie. Zmarł w 2007 roku. Rok później odeszła Lucyna Winnicka.