Wyjechała do Hollywood, żeby zrobić karierę, a w USA została na dobre. Znana jest w Polsce, dzięki roli Wandy Falkiewicz w serialu ‘Na dobre i na złe” oraz jako hrabianka Marietta Czarska z „Kariery Nikodema Dyzmy”.
Polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, a także reżyserka i producentka filmów dokumentalnych. Od ponad trzydziestu lat mieszka w Ameryce Północnej. Zadebiutowała rolą Abigail w spektaklu Teatru Telewizji „Czarownice z Salem” Arthura Millera w reżyserii Zygmunta Hübnera, występując u boku Romana Wilhelmiego, Marka Walczewskiego, Andrzeja Łapickiego i Joanny Ziółkowskiej. Rola ta przyniosła jej główną nagrodę za debiut aktorski, a spektakl uznano za jeden ze stu najlepszych w historii Teatru Telewizji.
Musiała wyjechać z kraju
Liliana Komorowska, wtedy jeszcze Głąbczyńska na początku swojej kariery wystąpiła m.in. w „Kontrakcie” Krzysztofa Zanussiego oraz „Austerii” Jerzego Kawalerowicza. Rola Jewdochy w „Austerii” stała się jedną z jej najgłośniejszych ról filmowych, a sam film zaliczono do klasyki polskiego kina. Później zaczęła grać w Teatrze Dramatycznym, którego ówczesnym dyrektorem był Holoubek. Jednak plany pokrzyżowało jej wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku.
– Sparaliżował moją karierę i podciął na wiele lat skrzydła talentu moim kolegom aktorom. Czułam, że nie mogę żyć w takiej atmosferze jako początkująca gwiazda, a za taką się uważałam. To, że dostałam rolę w amerykańskim filmie ”War and Love” reżysera Moshego Mizrahi tylko ułatwiło moją decyzję. Dostałam wizę na wyjazd, a proces jej zdobycia trwał cały rok. Jednak dopięłam swego i wylądowałam w Stanach w grudniu 1982 roku – mówiła Komorowska dla “WP”.
Trafiła do Hollywood
W Stanach Zjednoczonych zadebiutowała we wcześniej wspomnianym filmie „War and Love” w reżyserii Moshe Mizrahi. Pracowała z takimi gwiazdami kina jak Telly Savalas, Tom Selleck i Dame Diana Rigg. W rozwijaniu dalszej kariery pomogła jej Joanna Pacuła.
– Musiałam sobie sama forsować drogę do kariery. Joasia Pacuła dała mi kontakt na agentkę, która we mnie uwierzyła. To była Devian Littlefield (wtedy agentka modelki Andy MacDowell) i dzięki niej dostałam pierwszą główną rolę w operze mydlanej w Nowym Jorku w „Another World” w NBC. Dzięki niej stanęłam na nogi. Wreszcie należałam do „fabryki marzeń” wielu aktorów amerykańskich – opowiadała w tym samym wywiadzie.
Występowała u boku takich zagranicznych gwiazd jak Donald Sutherland, Telly Savalas, Tom Selleck, Aidan Quinn czy Ben Kingsley.
Trochę Polski w USA
W 2005 roku w Teatrze Prospero w Montrealu wyreżyserowała, wyprodukowała i zagrała główną rolę we francuskiej adaptacji „Biesiady u Hrabiny Kotłubaj” na podstawie opowiadania Witolda Gombrowicza. Liliana Komorowska mimo, że tęskni za Polską nie planuje do niej wracać na stałe.
– Dzięki częstym odwiedzinom, co najmniej 4 do 5-ciu razy do roku, czuję się prawie tak, jakbym była w kraju. W Warszawie są moi rodzice, brat, przyjaciele. Pobyty są zawsze dla mnie radosnym przeżyciem. Ubóstwiam hotel Bristol, którego jestem stałym gościem, a Szlak Królewski uważam za najpiękniejszy odcinek nie tylko Warszawy, ale Europy. Duma mnie rozpiera, gdy widzę wspaniale odnowioną stolicę. Polska zostanie zawsze najbliższa mojemu sercu – wyznała w “WP”.
Odbiła męża Urszuli Dudziak
Michał Urbaniak był pierwszym mężczyzną, z którym wymieniła się obrączkami. Przyjęła jego oświadczyny, choć wiedziała, że jest żonaty z wokalistką Urszulą Dudziak.
– Nasz związek był wielkim szaleństwem, ale po kilku latach się wypalił – opowiada Liliana.
Po 15 latach mąż oświadczył jej, że ma romans i chce rozwodu. Dopiero wtedy zrozumiała, co poczuła Urszula Dudziak, gdy Michał Urbaniak zostawił ją dla niej.
– Jeśli ty odbierzesz komuś kogoś, tobie też będzie coś odebrane – powiedziała w wywiadzie dla “Vivy!”.
Po latach wyznała, że małżeństwo z Urbaniakiem było pomyłką, bo ukochany chciał, by skupiała całą uwagę na nim, a ona marzyła o karierze. Trzecim mężem aktorki został kanadyjski biznesmen Bernard Poulin, z którym jest do dzisiaj.
Co teraz słychać u aktorki?
W Polsce zagrała w filmach „Mniejsze zło” Janusza Morgensterna, „Ekscentrycy” Janusza Majewskiego oraz w serialach „Teraz albo nigdy”, „Blondynka”, „Na dobre i na złe”, gdzie zagrała Wandę Falkowicz, żonę złego Profesora Falkowicza granego przez Michała Żebrowskiego.
Ostatnio wcieliła się w rolę kapitan Wojska Polskiego Ewy Wolańskiej w serialu „Pajęczyna” z Joanną Kulig, dostępnym na platformie Player.pl.