Krzysztof Globisz to legendarny aktor, który wystąpił w wielu ważnych filmach i spektaklach teatralnych. Dziesięć lat temu przeszedł udar. Nikt nie dawał mu szansy na normalne życie.
W lipcu 2014 roku aktor zasłabł podczas nagrania w studiu radiowym. Wezwano karetkę i artysta został przewieziony do szpitala. Tam okazało się, że Krzysztof Globisz przeszedł rozległy udar mózgu. Jego stan był krytyczny, więc lekarze wprowadzili go w stan śpiączki farmakologicznej. Aktor miał otwartą czaszkę przez 11 miesięcy. Mało kto wierzył, że powróci do normalnego życia. Po wybudzeniu stwierdzono u niego paraliż po jednej stronie ciała i doznał afazji, czyli zaniku mowy. Na szczęście rozpoznał bliskich i nawiązał kontakt z personelem medycznym. Przed nim było wiele pracy. Musiał się nauczyć chodzić i mówić. Na jego rehabilitacje zbierała pieniądze jego przyjaciółka z Krakowa, Anna Dymna przez swoją fundację “Mimo wszystko”.
Chodzi o lasce i mówi
Aktor wrócił do normalnego życia, zaczął grać w filmach. Powstała produkcja “Prawdziwe życie aniołów” w reżyserii Artura Więcka “Barona”. Przedstawiona w nim historia jest inspirowana życiem Krzysztofa Globisza i wystąpił tam aktor w głównej roli. Potem zagrał też w “Snach pełnych dymu” w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej. Podczas Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu pojawił się wybitny artysta i wziął udział w projekcji tego ostatniego film. Poruszał się o lasce, miał problem z wysławianiem się, ale mimo tego zrobił ogromną pracę, aby wrócić do normalnego życia. Wielkie wsparcie otrzymuje od swojej żony, Agnieszki i synów Jana i Krzysztofa oraz wiele innych osób.
– Krzysztof i jego cudowna żona Agnieszka są dla nas wzorem miłości, piękna, pracy, uporu i wytrwałości. Żyjcie nam 100 lat! – napisał na swoim Instagramie Andrzej Seweryn podczas wspólnego wydarzenia w Sandomierzu.
Aktorzy znają się z planu m.in. filmu “Różyczka” i “Pana Tadeusza”, ale i z teatru.
Kariera aktora
Absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, na której ukończył w 1980 r. Wydział Aktorski. Wykładowca, dziekan Wydziału Aktorskiego oraz prorektor krakowskiej PWST. Od 2005 roku profesor sztuk teatralnych. Zadebiutował na deskach teatru we Wrocławiu w “Ameryce” Franza Kafki w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Zagrał w wielu filmach, serialach i spektaklach teatru telewizji, tu wystąpił około sto razy. Aktor doskonale wciela się zarówno w role dramatyczne i komediowe, m.in. „Krótki film o zabijaniu” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, „Pornografia”, „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego, „Danton”, „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy, „Wszystko co najważniejsze”, „Długi weekend” w reżyserii Roberta Glińskiego. Zagrał w serialu telewizyjnym z “Z biegiem lat, z biegiem dni” w reżyserii Andrzeja Wajdy i Edwarda Kłosińskiego oraz głośnym “Dantonie” Andrzeja Wajdy. Zagrał również m.in.: w “Krótkim filmie o zabijaniu” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.