Prawie 6 lat temu media obiegła wiadomość o śmierci wokalistki zespołu „Maanam”. Do dziś jej piosenki rozbrzmiewają w polskich domach, a o legendzie nikt nie zapomniał. Jak wyglądało jej burzliwe życie?
Razem z zespołem rockowym „Maanam” podbiła polską scenę muzyczną w latach 80. i 90. Nagrała takie hity jak „Cykady na Cykladach”, „Kocham cię, kochanie moje” i „Szare miraże”.
Od początku nie miała łatwo
Olga Kora Sipowicz urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Jako dziecko trafiła do sierocińca co było dla niej traumatycznym przeżyciem.
– Jestem dzieckiem słońca. Moi rodzice byli wschodnimi repatriantami – mama pochodziła ze Lwowa, ojciec z Buczacza. Nie potrafili odnaleźć się w powojennej Polsce. Byliśmy bardzo biedni, w siedem osób mieszkaliśmy w trzydziestometrowej suterenie bez ciepłej wody i prądu – pisała w swojej biografii „Kora, Kora. A planety szaleją”.
Piwnica pod baranami
W młodości Olga angażowała się w krakowski ruch hipisowski. Pod koniec lat 60., jako dziewczyna Ryszarda „Psa” Terleckiego, stała się jedną z pierwszych hipisek w Polsce i prekursorką tej subkultury. W latach 70. zaprzyjaźniła się z krakowską bohemą, w tym z Piotrem Skrzyneckim, Janem Beresiem i Wiesławem Dymnym. W Piwnicy pod Baranami poznała także swojego przyszłego męża Marka Jackowskiego, z którym miała syna Mateusza.
Jak powstało „Mannam”?
Zespół „Maanam” powstał w 1975 roku z inicjatywy Milo Kurtisa i Marka Jackowskiego. Lata 80. to okres, kiedy zespół zdobył ogromną popularność po występie na festiwalu w Opolu w 1980 roku.
– Po około roku dołączyła do nas Kora. Początkowo graliśmy spokojne, akustyczne utwory, lecz Kora chciała grać muzykę bardziej energiczną. Była nie tylko piosenkarką, ale także interesowała się filozofią, sztuką i była niezwykle mądrą kobietą – mówił w jednym z wywiadów Kurtis.
W 1981 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu „Maanam” z takimi przebojami jak „Szare miraże”, „Żądza pieniądza” i „Boskie Buenos”. „Maanam” wydał łącznie 11 studyjnych albumów i działał do 2008 roku, z przerwą od 1986 do 1989 roku. Powodem przerwy był rozwód Kory i Jackowskiego.
– W zespole działy się niezdrowe rzeczy zagrażające mojemu zdrowiu psychicznemu” – mówiła w magazynie „Non Stop” w 1988 roku.
Co po „Mannam”?
Po zawieszeniu działalności „Maanam” w 2008 roku, Kora kontynuowała solową karierę i współpracowała z wieloma innymi artystami. Została odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis w 2014 roku, a dwa lata później otrzymała Złotego Fryderyka za całokształt twórczości.
Jak zmarła Kora?
Zmarła 28 lipca 2018 roku po walce z nowotworem. Jej mąż, Kamil Sipowicz, ujawnił po jej śmierci kolejne archiwa, które znalazły się w książce „Miłość zaczyna się od miłości”. O Korze powstało do tej pory już kilka książek biograficznych. Jej piosenki nadal są wykonywane przez innych artystów, m.in. Ralpha Kamińskiego, The Dumplings i Dodę.