Kontrowersje wokół filmu „Biała odwaga” o współpracy górali z hitlerowcami. Wejdzie do kin?

Anna Markiewicz
3 min przeczytany

Kontrowersyjny film „Biała odwaga” będzie miał swoją premierę 8 marca w kinach. Górale próbują go zablokować, a wszystko przez temat, który budzi ich oburzenie.

Chodzi o Goralenvolk, czyli działania administracyjne i polityczne na terenie Podhala w czasie II wojny światowej, w ramach których część górali zdecydowała się na współpracę z okupantem. Sprawa ciągnie się już od dwóch lat. Najpierw były protesty Związku Podhalan i przedstawicieli „Góralskiego Veta”. Potem żaden pracownik IPN nie został oficjalnym konsultantem historycznym filmu. Jeden z nich, krakowski ekspert z w dziedzinie XX-wiecznej historii Podhala wydał krytyczną ocenę kilku wstępnych wersji scenariusza. Wykazał  wiele błędów dotyczących kontekstu historycznego. Nie wiadomo czy twórcy filmu te uwagi uwzględnili. Okaże się na premierze.

Filip Pławiak/materiały prasowe
Adam Woronowicz/materiały prasowe

Bojkot plakatu filmu

Teraz przyszedł czas na zbojkotowanie plakatu reklamującego tę produkcję. Wypowiedział się w tej sprawie jeden z górali.

– Wielu Góroli Podhalańskich poczuło się osobiście dotkniętych i urażonych przede wszystkim plakatem który reklamuje ten film. Film ten w bardzo złym świetle przedstawia Górali Podhalańskich. Wielu Górali walczyło z Niemcami w Kampanii wrześniowej 1939 rok. I na różnych frontach 2 Wojny Światowej. Na Naszej Grupie są różne zdjęcia Bohaterów Podhala. Oczywiście NIE wszystkich, przede wszystkim mowa jest o Kurierach Tatrzańskich którym to dedykowany jest Pomnik w Zakopiańskich Kużnicach. Proszę pamiętać iż Nikt NIE ma prawa składać Hołdu gdziekolwiek i kiedykolwiek w imieniu całej społeczności Góralskiej” – napisał Zbyszek Mrowca.

Jeden z plakatów filmu

Kontrowersje wokół produkcji, którą wyreżyserował Marcina  Koszałka, jeszcze bardziej zwiększają zainteresowanie publiczności, aby ten film zobaczyć w kinach. Zapowiada się następny  niewygodny film, o którym wielu nie chciało wspominać. Obsada świadczy, że zapowiada się dobre kino historyczne. Występują m. n. Filip Pławiak („Chyłka”), Jakub Gierszał („Najlepszy”), Sandra Drzymalska („IO”), Julian Świeżewski („Filip”), Adam Woronowicz („Teściowie”), Andrzej Konopka („Chłopi”) i Wiktoria Gorodecka („Doppelgänger. Sobowtór”).

Jakub Gierszał/materiały prasowe

O czym jest film „Biała odwaga”?

Koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha, gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji, ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat wspierany przez wiele wybitnych rodów, zdecydowanie odrzuca tę propozycję. Jednak przekonany przez Wolframa Jędrek, mając nadzieję na odzyskanie ukochanej i ocalenie swojej społeczności przed wojenną zagładą, podejmuje współpracę. Jędrek i Maciej uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę, staną po przeciwnych stronach sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale o przyszłości całego regionu.

Sandra Drzymalska/materiały prasowe
Udostępnij ten artykuł
Uwielbiam stare kino, ale i nowsze produkcje. Jestem na bieżąco z filmami. Wybieram te historyczne, wojenne, sensacyjne. Matka dwóch synów i trzech kotów. Odpoczywam przy gotowaniu i krótkich wypadach z dziećmi.
Napisz komenatrz