W którym roku ABBA wygrała Eurowizję i z jakim utworem? Ile punktów dostali? Kiedy zakończyli działalność i dlaczego?
Jednym z pierwszych artystów, którzy przychodzą na myśl o Eurowizji są Celine Dion, Edyta Górniak i ABBA. Szwedzki zespół stał się ikoną konkursu. Nie bez powodu. To właśnie jemu zawdzięcza swoją światową popularnością. Kto wie, być może gdyby nie Eurowizja, kariera kwartetu nie potoczyłaby się tak spektakularnie, jak to się stało. Ale po koli…
Początki zespołu ABBA
Para piosenkarzy napisała swój pierwszy utwór jeszcze w tym samym roku, a pod koniec dekady obaj założyli spółkę kompozytorską. W tym czasie Benny opuścił Hep Stars, a Hootenanny Singers istnieli właściwie tylko jako grupa studyjna. Drugi z wymienionych zespołów wydawał swoje nagrania przez wytwórnię Polar Music, której właścicielem był Stig Anderson (1931-1997) – późniejszy menadżer ABBY. Stig miał również wkład w słowa do wielu utworów i przebojów ABBY, szczególnie w pierwszych latach istnienia grupy.
Wiosną 1969 roku Björn i Benny spotkali dwie kobiety, które nie tylko stały się wybrankami ich serc, ale też drugą połową ABBY. Agnetha Fältskog była znaną solową piosenkarką, odkąd wydała swoją pierwszą piosenkę w roku 1967. Ona i Björn pobrali się w lipcu 1971 roku. Anni-Frid Lyngstad, znana również jako Frida, zaczęła swoją karierę muzyczną krótko przed Agnethą. Frida tak naprawdę urodziła się w Norwegii, ale przeprowadziła się do Szwecji, kiedy była jeszcze bardzo mała. Benny i Frida zostali parą, jednak nie pobrali się aż do roku 1978.
Czwórka artystów zaczęła współpracować ze sobą, nagrywając podkłady instrumentalne, produkując i dogrywając chórki do nagrań, które potem każde z nich wydawało pod swoim nazwiskiem, bądź (jak w przypadku Björna i Benny’ego) jako duet. W roku 1970 atrakcyjne brzmienie ich głosów podsunęło im pomysł, by spróbować swych sił razem. Kabaret Festfolk, ich pierwsza wspólna próba, okazał się całkowitą porażką, ale na wiosnę 1972 roku nagrali razem utwór “People Need Love”, który okazał się sporym przebojem w rodzimej Szwecji. W tym czasie grupa przyjęła długą, niewygodną i dziwnie brzmiącą nazwę Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid. Wynikało to z faktu, że piosenka w założeniu miała być solowym singlem panów z gościnnym występem obu pań.
Zachęceni tym sukcesem, w 1973 roku wzięli udział w szwedzkich selekcjach do Konkursu Eurowizji, przedstawiając piosenkę “Ring Ring”. Zakończyli rywalizację na trzecim miejscu, ale singiel z piosenką i album o tym samym tytule zdobyły pierwsze miejsca szwedzkich list. “Ring Ring” stało się także pierwszym znaczącym przebojem w kilku krajach europejskich.
Grupa zdecydowała się wziąć udział w kolejnych selekcjach do Konkursu Eurowizji w roku 1974, tym razem z piosenką “Waterloo”, która otworzyła im drogę do finału, odbywającego się w Brighton w Anglii. Mniej więcej w tym samym czasie zmienili swą nazwę na ABBA – akronim, utworzony z pierwszych liter ich imion. ABBA była również nazwą szwedzkiej firmy, zajmującej się przetwórstwem rybnym, ale na szczęście przedsiębiorstwo zgodziło się użyczyć swej nazwy nowej grupie. Konkurs Eurowizji z 6 kwietnia 1974 roku stał się jednym z najważniejszych momentów w historii ABBY, bo dzięki przebojowej piosence “Waterloo” grupie udało się go wygrać.
Źródło: abbafansite.ppa.pl
W którym roku ABBA wygrała Eurowizję? Z jaką piosenką?
Kiedy 6 kwietnia 1974 r. Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson i Anni-Frid „Frida” Lyngstad weszli na kolorową scenę w The Dome w angielskim Brighton ubrani w charakterystyczne dla tamtej epoki błyszczące glamrockowe kostiumy, świat popu zmienił się na zawsze. Mija 50 lat od przełomowego wykonania piosenki „Waterloo” podczas Konkursu Piosenki Eurowizji.
ABBA otrzymała 24 punkty – wówczas każdy kraj przyznawał noty od 1 (najniższa) do 5 (najwyższa). Co ciekawe najwięcej punktów ABBA dostała tylko od Szwajcarii i Finlandii. 3 punkty przekazała Holandia, po 2 – Niemcy, Izrael i Norwegia, a po 1 – Portugalia, Irlandia, Jugosława i Hiszpania.
Wielka Brytania, Grecja, Monako, Belgia i Włochy nie przekazały grupie ani jednego punktu.
Jak i kiedy rozpadła się ABBA?
W lutym 1981 roku ostateczny cios został zadany wizerunkowi dwóch zakochanych par – Benny i Frida ogłosili, że biorą rozwód. Ale nawet to nie powstrzymało całej czwórki przed dalszą współpracą. Pod koniec roku ukazał się album “The Visitors”, a utwór “One Of Us” został ostatnim wielkim singlowym przebojem grupy.
Początek roku 1982 przyniósł wyczerpanie energii i chęci do pracy w zespole. Björn i Benny zaczęli pisać musical “Chess”, a Agnetha i Frida postanowiły powrócić do swych solowych karier. Jedynym albumem ABBY wydanym w tym roku, była kompilacja wszystkich przebojowych singli, zatytułowana “The Singles – The First Ten Years”, która zawierała dwie nowe piosenki. Choć singiel “The Day Before You Came” był jednym z najlepiej zrealizowanych nagrań grupy, nie udało mu się zostać przebojem na światową skalę, jak zazwyczaj. Pod koniec roku 1982 ABBA zdecydowała się na zawieszenie działalności. Jednak pomimo upływu niemal trzydziestu lat, zespół nie powrócił już na scenę, ale jego muzyka przetrwała próbę czasu. Lata 90. przyniosły grupie prawdziwy renesans popularności, podkreślony coverami jej piosenek i wykorzystaniem ich oryginalnych odpowiedników w poważanych filmach. Składanka “ABBA Gold” wydana w 1992 roku sprzedała się w liczbie ponad 28 milionów egzemplarzy.
ABBA reaktywowała się dopiero w 2020 roku, wydając płytę “Voyage”. Była to jedyna i ostatnia jak dotąd okazja, gdy mogliśmy zobaczyć zespół po wielu latach w pełnym składzie.
Źródło: abbafansite.ppa.pl