Jerzy Stuhr świętuje swoje 77. urodziny. Gdzie zobaczmy aktora na ekranie?

Anna Markiewicz
3 min przeczytany

Jerzy Stuhr przez wiele dekad występował w filmach największych polskich reżyserów, takich jak Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda czy Krzysztof Zanussi.

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1970 roku i Wydział Aktorski PWST w Krakowie dwa lata później. Podczas studiów związany był z krakowskim Teatrem STU, a po dyplomie został zaangażowany do Teatru Starego w Krakowie.

Pierwszy mistrz Kieślowski

W 1972 roku zadebiutował na dużym ekranie w filmie „Na wylot” Grzegorza Królikiewicza. Cztery lata potem po raz pierwszy spotkał się z Krzysztofem Kieślowskim, na planie takich filmów jak „Blizna” i „Spokój”.

Pod koniec lat 70-tych stworzył wybitne kreacje jako tytułowy „Wodzirej” Feliksa Falka oraz „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego, za którą otrzymał nagrodę aktorską na festiwalu w Gdyni. Wziął udział także w innych dziełach: „Bez znieczulenia” Andrzeja Wajdy, „Aktorzy prowincjonalni” Agnieszki Holland, czy „Szansa” Feliksa Falka i znowu dostał nagrodę na festiwalu w Gdyni.

Jerzy Stuhr/ONS

Niezapomniane role komediowe i reżyser

Artysta pokazał się w wielu produkcjach, które przeszły do historii polskiego kina i te z górnej półki, ale i komedie: „Seksmisja”, „Killer”, „Kingsajz”.

W 1994 roku Jerzy Stuhr  zadebiutował w roli reżysera filmowego i nakręcił opartą o powieść Jerzego Pilcha „Spis cudzołożnic”. Otrzymał za nią Nagrodę Specjalną Jury Festiwalu w Gdyni i Nagrodę za Dialogi. Kolejny film to „Historie miłosne” i nagrodzony został na Festiwalu w Wenecji i w Gdyni. W 1999 roku zrealizował „Tydzień z życia mężczyzny” i otrzymał nominację do Grand Prix festiwalu w Wenecji oraz Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu w Gdyni). W 2000 roku wyreżyserował film „Duże zwierzę”, a pięć lat później dostał na Festiwalu w Wenecji nagrodę im. Roberta Bressona za Całokształt Twórczości z rąk kardynała Angelo Scoli.

Jerzy Stuhr/ONS

Choroby aktora

W 2011 roku po wykryciu, że Jerzy Stuhr ma raka krtani zastosowano chemoterapię. Pierwszym i zauważalnym objawem choroby była chrypka. Aktor źle znosił leczenie, a lekarze mówili o 30 procentach na wyzdrowienie. Stał się cud i rak został pokonany. Niestety 5 lat później Stuhr przeszedł drugi zawał serca. Pierwszy miał w wieku 41 lat. Jakby tego było mało w 2020 roku aktor doświadczył udaru mózgu. Miał też konflikt z prawem, związanych między innymi z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu.

Koniec kariery?

Ostatnio aktor ogłosił, że kończy karierę zawodową i rezygnuje z działalności pedagogicznej. Chodziło głównie o teatr. Natomiast Jerzy Stuhr nie zamierza całkowicie porzucać świata filmu. Artysta wyznał, że ciągnie go jeszcze do gry na planie filmowym. Niedługo pojawi się jego najnowszy film, “Słońce przyszłości” włoskiego reżysera Nanniego Morettiego.

proba spektaklu NA CZWORAKACH // rezyseria Jerzy Stuhr // Teatr Polonia // Warszawa 2015
Udostępnij ten artykuł
Uwielbiam stare kino, ale i nowsze produkcje. Jestem na bieżąco z filmami. Wybieram te historyczne, wojenne, sensacyjne. Matka dwóch synów i trzech kotów. Odpoczywam przy gotowaniu i krótkich wypadach z dziećmi.
Napisz komenatrz