Władysław Kowalski przed śmiercią wystąpił z synem w kampanii przeciw homofobii. Teraz Jakub Kowalski poślubił partnera. Ceremonia odbyła się w Holandii, ale w Polsce nie obyło się bez problemów.
Kim był Władysław Kowalski?
Władysław Kowalski zmarł w 2017 roku w Józefowie. Miał 81 lat. Był aktorem teatralnym i filmowym. Zagrał w „Medium”, „Katyniu”, „Pannach i wdowach”, „Body/Ciało”, „Pokaż kotku, co masz w środku” czy „Ojcu Mateuszu”.
Jego pierwszą żoną była aktorka Elżbieta Kępińska. W trakcie trwania małżeństwa miał romans z aktorką Kaliną Jędrusik. Od 1981 był żonaty z Moniką Sołubianką. W 2013 został twarzą Kampanii Przeciw Homofobii, występując na plakatach ze swoim synem Jakubem – gejem.
Władysławowi Kowalskiemu i Kubie na plakacie towarzyszyło hasło: „Syn nauczył mnie, jak ważne jest być sobą”.
Aktor pytany o reakcje na kampanię, przyznał w rozmowie z „Dużym Formatem”, że bywają nieprzyjemnie.
Kilka telefonów z wyzwiskami. SMS 'wychowałeś pedała’. Znajomy mówił, że Telewizja Trwam pokazała ten plakat z komentarzem, że źle wychowałem syna i dlatego został gejem – wyznał.
Jakub Kowalski o ślubie z partnerem
Jakub Kowalski od lat włącza się w kampanie mające na celu walczyć w homofobią w Polsce. Po ślubie z partnerem opublikował na Instagramie obszerny post, w którym objaśnił sytuację, w jakiej znalazł się wraz z ukochanym:
Jakoś w zeszłym roku wzięliśmy z Kubą ślub – mieszkaliśmy wtedy jeszcze w Amsterdamie, ale wiedzieliśmy już, że wracamy do Polski.
Ślub był aktem sprzeciwu wobec braku praw w Polsce:
Jak wróciliśmy do Polski, Kuba uznał, że naturalną konsekwencją naszego myślenia o ślubie jest pójście do sądu i walka o uznanie go w ojczyźnie. Toczy się ta walka już jakiś czas, będzie to według prawniczki trwało około siedmiu lat.
Internauci nie pozostali obojętni na żale Kowalskiego. Jeden z nich zapytał wprost – dlaczego zdecydował się wrócić do Polski, skoro w Holandii wraz z mężem wiódł spokojne życie:
Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród – odpowiedział, cytując fragment „Roty”, niedoszłego hymnu Polski.
W naszym kraju prawo nie umożliwia Parom LGBT zawarcia związku małżeńskiego. W polskim systemie prawnym wyróżnione są jedynie dwie formy wiązania się w pary – małżeństwo i konkubinat. Instytucja związku partnerskiego nie jest uregulowana prawnie.