Stanisław Tym, legendarny aktor odszedł od nas 6 grudnia 2024 roku. Bliscy i fani artysty ze smutkiem czekają na datę pogrzebu. Jaka była ostatnia wola Stanisława Tyma?
Kim był Stanisław Tym?
Stanisław Tym był wybitnym polskim aktorem, satyrykiem, reżyserem i scenarzystą, którego twórczość na stałe wpisała się w historię polskiej kultury. Największą popularność przyniosły mu kreacje komediowe. Każdy pamięta pasażera bez biletu z „Rejsu” Marka Piwowskiego czy Ryszarda Ochódzkiego z filmów „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”.
Tym zasłynął również jako współtwórca polskiego kabaretu. Był autorem wielu kultowych skeczy, w tym niezapomnianego „Ucz się Jasiu”, który w wykonaniu Jana Kobuszewskiego, Wiesława Gołasa i Wiesława Michnikowskiego w kabarecie Dudek zdobył miano kultowego.
Jaka była ostatnia wola Stanisława Tyma?
Jak podał „Super Express”, bliscy aktora zdradzili, że jego ostatnim życzeniem było, aby prochy spoczęły wśród natury, blisko drzew otaczających jego dom w Zakątach.To miejsce, z dala od miejskiego zgiełku, dawało mu harmonię i inspirację.
Niestety, polskie przepisy z lat 50. XX wieku dotyczące pochówków mogą uniemożliwić realizację tej ostatniej woli aktora. Obecne prawo stanowi, że urny z prochami zmarłych mogą być przechowywane jedynie na cmentarzach w grobach, katakumbach lub kolumbariach. W rezultacie miejsce spoczynku Stanisława Tyma najpewniej znajdzie się na warszawskich Powązkach, choć szczegóły dotyczące ceremonii nie zostały jeszcze ogłoszone.
Choroba Stanisława Tyma
Stanisław Tym zmagał się w ostatnich latach z ciężką chorobą nowotworową. W wywiadzie, którego udzielił dla „Faktu” mówił o minimalnych szansach na przeżycie. Aktor nie tracił jednak pogody ducha i dalej tworzył.
Gdzie był widziany ostatni raz?
Aktor po raz ostatni pokazał się publicznie na początku roku. Jako gość wziął udział w premierze spektaklu „Ciemny grylaż” w reżyserii Cezarego Żaka w Och-Teatrze w Warszawie. Sztuka w oryginale została napisana przez Stanisława Tyma i Jerzego Dobrowolskiego.