Henryk Machalica odszedł ponad 20 lat temu. Pasja przyczyniła się do jego śmierci.
Na początku pracował jako nauczyciel w szkole.
– Szkoła nie zaspokajała jednak moich potrzeb emocjonalnych, chociaż przekonałem się, że w profesji nauczyciela jest sporo aktorstwa. Myślałem o pracy w radiu, lecz brakowało mi odpowiedniego przygotowania. Gdy miejscowy teatr lalkowy rozpoczął nabór, zgłosiłem się i zostałem przyjęty – powiedział aktor w jednym z wywiadów.
W 1954 roku w Łodzi Henryk Machalica zdał egzamin dla aktorów lalkowych. Cztery lata później w Warszawie zdobył dyplom dla aktorów dramatycznych. Zadebiutował w teatrze lalkowym Banialuka w Bielsku Białej. W 1969 roku trafił do Teatru Narodowego, gdzie dyrektorem był wtedy Adam Hanuszkiewicz.
Dionizy Złotopolski i konie
Zagrał kilkaset ról filmowych i teatralnych, ale największą rozpoznawalność zapewniła mu ta w serialu „Złotopolscy” na TVP2. Aktor doskonale wcielił się w rolę Dionizego Złotopolskiego, bo mieli wspólne zainteresowanie. Henryk Machalica pasjonował się jazdą konną. Miał dwa własne rumaki i marzył, aby obok swojego wiejskiego domu zbudować hotel dla koni.
– Jeżdżę konno praktycznie na okrągło od trzydziestu lat, ale naukę jazdy rozpocząłem dość późno. Zaczynałem, mając 40 lat, chociaż końmi byłem zafascynowany od dziecka. Odpoczywam na koniu, mimo że jeździectwo wymaga dużej koncentracji – mówił artysta w jednym z ostatnich wywiadów.
Machalica kochał też prędkość jazdy konnej. Twierdził, że podnieca go widok koni w biegu. Sam pędził na koniu czy za kółkiem samochodem. W Dzień Wszystkich Świętych, 2003 roku uległ bardzo poważnemu wypadkowi podczas jazdy konnej i nie przeżył go. Kochał coś, co przyczyniło się do jego śmierci.
Życie prywatne
Do 2003 roku był żonaty z Danutą Machalicą. Miał piątkę dzieci: Piotra, Aleksandra, Krzysztofa, Magdalenę i Paulinę. Piotr i Aleksander poszli w ślady ojca i zostali aktorami. Synowie wspominali, że traktowali tatę jak kumpla. Jednak Henryk Machalica był bardzo zajęty graniem i nie spędzał z dziećmi wiele czasu. w 2020 roku odszedł jego syn Piotr Machalica.
Kariera aktora
Na jego koncie znalazły się takie produkcje jak: „Księga wielkich życzeń, „Wierna rzeka”, „Szwadron”, „Łukasz”, „Moja wojna, moja miłość”, „Złoto dezerterów”, „Pierścień i róża” oraz „Rodzina Połanieckich”. Ostatnie jego produkcja, w której wystąpił to międzynarodowa pt. „Czarna plaża” obok Jerzego Radziwiłowicza w 2001 roku. W tym samym czasie Henryk Machalica wystąpił wraz z synami Piotrem i Aleksandrem w spektaklu Arthura Millera pt.”Cena”.