Pola Raksa, jedna z najpiękniejszych polskich aktorek PRL-u zaczęła karierę od przypadkowej sesji zdjęciowej. Szybko podbiła serca widzów występując w „Czterej pancerni i pies” czy „Szatan z siódmej klasy”. Co słychać u gwiazdy?
Od sesji do planu filmowego
Urodzona w 1941 roku na Białorusi, Pola Raksa przeniosła się z rodziną do Polski po zakończeniu II wojny światowej. Jej niezwykła uroda została zauważona przez fotoreportera, który zaproponował jej sesję zdjęciową do tygodnika „Dookoła świata”. Za sprawą właśnie tych zdjęć szybko trafiła na plan filmowy. Zdebiutowała w filmie „Szatan z siódmej klasy” w 1960 roku.
-Poszliśmy na tego 'Szatana’ całą klasą do kina Praga, wtedy to była jeszcze klasa męska. To był koniec. Pół klasy od razu się zakochało. Za chwilę na bazarze Różyckiego pojawiły się lusterka z fotografią – wspominał Bogdan Olewicz.
Aktorka zdobywała coraz większą popularność dzięki rolom w filmach takich jak „Popioły” Andrzeja Wajdy czy „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa. Jednak to rola Marusi w kultowym serialu „Czterej pancerni i pies” zapewniła jej miejsce w sercach widzów.
Pierwsza naiwna
Podczas lat 80., Pola Raksa stała się jedną z najbardziej pożądanych kobiet w Polsce. Jej romans z Bogusławem Lindą przyciągnął uwagę mediów i stał się tematem gorących dyskusji społecznych. Jednak to nie tylko jej życie osobiste przyciągało uwagę – jej niezaprzeczalny talent aktorski oraz niezwykła uroda czyniły ją ikoną tamtych czasów. Jednak Raksa nie czuła się dobrze z odgrywaniem „w kółko tej samej roli”.
-Żaden aktor nie godzi się chętnie na takie ograniczenie emploi. Mnie takie ograniczenie spotkało już w początkach pracy zawodowej. Po moich pierwszych filmach uznano, że powinnam grać wyłącznie postacie dziewcząt pięknych, prostych, o łagodnym sercu, a więc typ ról, które określa się mianem „pierwsza naiwna”. Tak zaszufladkowany aktor zaczyna wzdychać do ról czarnych charakterów – mówiła w wywiadzie dla „Ekranu” w 1970 roku.
Koniec kariery
W latach lat 80., Pola Raksa występowała także na scenie Teatru Telewizji. Jednak przed rokiem 2000 zdecydowała się na zakończenie kariery aktorskiej. Jej ostatnim filmem było „Uprowadzenie Agaty” z 1993 roku, a ostatnią teatralną rolę zagrała w 1997 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Skupiła się na swojej pasji do mody i sztuki. Przez pewien czas miała swoją rubrykę o modzie w „Rzeczpospolitej” oraz otrzymała od Ministerstwa Kultury i Sztuki uprawnienia projektanta. Choć nie angażuje się już w świat mediów, jej wpływ i piękno nadal pozostają niezapomniane.
-Od dziecka słynęła z elegancji, więc zajęcie się modą nie wydawało się czymś zaskakującym – pisała o Poli Raksie kilka lat temu Iza Wojdak na łamach tygodnika „Świat i Ludzie”.
Całkowicie zniknęła
Pola Raksa wycofała się z życia publicznego i od 1993 roku odmawia udzielania wywiadów. Mieszka w odosobnieniu w Kałuszynie, gdzie oddaje się swojej pasji do sztuki i mody. Choć unika światła reflektorów, pozostaje w pamięci jako niezapomniana ikona polskiego kina. Podobno można ją zobaczyć pod jednym ze sklepów nieopodal Legionowa.
-Żeby aż tak zniknąć? W tych czasach? Że tak się w ogóle da?! – dziwiła się z kolei Małgorzata Niemirska.