Gustaw Holoubek świętował 21 kwietnia swoje urodziny. Jak wyglądała kariera wybitnego aktora?

Anna Markiewicz
3 min przeczytany

Mija 101 lat od urodzin Gustawa Holoubka, wybitnego aktora, reżysera i dyrektora Teatru Narodowego. Uważany za ostatniego mistrza sceny. Mimo sławy i uznania aktor pozostał skromnym i życzliwym człowiekiem. To zjednało mu serca zarówno współpracowników, jak i publiczności.

Grał u największych reżyserów

Urodzony w 1923 roku w Krakowie Gustaw Holoubek już w młodości zetknął się z teatrem. Po wojnie ukończył studia aktorskie i zadebiutował na scenie w 1947 roku. Szybko zdobył uznanie publiczności i krytyków, a jego role w spektaklach takich jak „Mizantrop” czy „Fantazy” stały się legendą. W latach 50. i 60. Holoubek zyskał ogromną popularność dzięki występom w filmach Wojciecha Hasa, m.in. „Pętla”, „Pożegnania” i „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Współpracował również z innymi wybitnymi reżyserami, jak Andrzej Wajda i Kazimierz Dejmek. Na scenie teatralnej stworzył niezapomniane role w „Hamlecie”, „Ryszardzie II” i „Dziadach”.

Gustaw Holobek/Instagram

Dyrektor teatru

W latach 70. Holoubek objął stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie. Pod jego kierownictwem teatr stał się jedną z najważniejszych scen w Polsce, a Holoubek wyreżyserował wiele znakomitych spektakli, m.in. „Zemstę” i „Pieszo”. Lata 80. to czas trudny dla Polski i dla artysty. Z powodu działalności opozycyjnej został usunięty ze stanowiska dyrektora teatru, a jego kariera filmowa zwolniła. Mimo to Holoubek nadal tworzył na scenie teatralnej, grając w spektaklach takich jak „Mała Apokalipsa” i „Burza”.

Joanna Szczepkowska dodaje, że Holoubek traktował wszystkich z równym szacunkiem, niezależnie od ich rangi czy pozycji. W Teatrze Ateneum, gdzie pełnił funkcję dyrektora (1996-2008), dbał o dobre relacje zarówno z aktorami, jak i z personelem technicznym. Panie z bufetu uwielbiały go za serdeczność i szacunek, jakim je darzył.

Gustaw i Magdalena

Początkowo Magdalena Zawadzka nie odwzajemniała jego uczuć, ale z czasem uległa jego czarowi i determinacji. Ich związek, choć początkowo budził wiele kontrowersji okazał się niezwykle trwały i szczęśliwy. Codziennie po spektaklu Gustaw Holoubek wysyłał jej piękne bukiety kwiatów i liściki z wierszami oraz czułymi słowami. Ta wytrwałość i romantyczny gesty powoli zaczęły łamać opory aktorki.

W tamtym czasie oboje byli w innych związkach małżeńskich, co dodatkowo komplikowało sytuację. Jednak zdecydowali się zaryzykować i walczyć o wspólną przyszłość. W 1973 roku wzięli ślub i na świat przyszedł ich syn Janek.

Nina Andrycz, aktorka i przyjaciółka pary, wspominała ich z ogromnym podziwem.

„Z jakim wielkim szacunkiem, z jaką miłością się do siebie odnosili. Nigdy później nie spotkałam takiej pary” – mówiła w ViVie

Magdalena Zawadzka i Gustaw Holoubek, fot. KAPIF

Chociaż jego kariera filmowa trwała ponad sześć dekad, ostatnie role odegrał w latach 90. i na początku XXI wieku. Były to głośne produkcje: „Ogniem i mieczem”, „Listy miłosne”, „Księga wielkich życzeń”.

Jaka była kariera Gustawa Holoubek ?
Gustaw Holoubek/ONS

Współpraca Klaudia Smyk

Udostępnij ten artykuł
Uwielbiam stare kino, ale i nowsze produkcje. Jestem na bieżąco z filmami. Wybieram te historyczne, wojenne, sensacyjne. Matka dwóch synów i trzech kotów. Odpoczywam przy gotowaniu i krótkich wypadach z dziećmi.
Napisz komenatrz