Ewelina Flinta walczyła z depresją. O swojej walce z chorobą opowiedziała fanom. Jak wspomina terapię?
Ewelina Flinta w Idolu
Ewelina Flinta była objawieniem programu “Idol”. Wystąpiła w pierwszej edycji, w której o włos przegrała z Alicją Janosz. Chociaż zajęła drugie miejsce, to i tak w pierwszych latach po zakończeniu show zrobiła największą karierę. Jej płyta “Przeznaczenie” pokryła się złotem, a promujący ją singiel “Żałuje” do dziś grany jest przez rozgłośnie radiowe.
W “Idolu” Ewelina Flinta śpiewała takie hity jak “Mercedes Benz”, ” We don’t need another hero”, “Aquarius” z musicalu “Hair” czy “Simply the best”.
Ewelina Flinta w Twoja Twarz Brzmi Znajomo
W 2023 roku do mediów trafiła wiadomość o powrocie Eweliny Flinty do show-biznesu. Wokalistka, która rok wcześniej wydała płytę “Sama na planecie” ze swoimi kompozycjami, została zaproszona do programu “Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. W show zajęła 4. miejsce.
Ewelina Flinta o walce z depresją
Ewelina Flinta w 2019 roku odezwała się do psychiatry. Zwróciła uwagę, że jej samopoczucie uległo pogorszeniu, a objawy, które dotychczas bagatelizowała, dawały coraz mocniej o sobie znać.
Wiosną myślałam, zaraz lato, będzie lepiej. Aha, jasne. Nie było. I oczywiście: dam radę, zawsze daję. W sierpniu znalazłam już psychiatrkę, ale nie byłam w stanie zadzwonić jeszcze przez kilka tygodni.
Pierwsza wizyta w gabinecie psychiatrycznym nie była idealna. Tak wspomina ją piosekarka:
W końcu pada pytanie: kiedy ostatnio czuła się Pani szczęśliwa? Ooo… nieee… łapię się w pewnym momencie na tym, że wodzę wzrokiem po ścianach, suficie, jakbym tam właśnie próbowała znaleźć jakiś dowód na choćby okruch szczęścia. W końcu z glutem w gardle mówię: nie pamiętam. Jest mi tak koszmarnie smutno. I uwaga: jest mi wstyd, że nie pamiętam, bo przecież powinnam.
Testy i rozmowy z psychiatrą doprowadziły do postawienia diagnozy – depresja. Gdy Flinta to usłyszała, rozsypała się:
Jakby ktoś włączył guzik: fontanna łez, spazmy. Masakra. Ewelina wytrzymywała, aż… rozpadła się na milion kawałków.
Terapia i farmakologiczne wsparcie poprawiły samopoczucie Eweliny. Gdy miała odstawić leki, wybuchła pandemia.
To, że dopadła Cię depresja, to nie oznaka słabości. Tu rządzi głównie chemia. Spada poziom serotoniny i długo utrzymuje się na niskim poziomie, aż nie jest w stanie podskoczyć na poziom, gdzie czujesz szczęście. Tak powiedziała mi lekarka. Sorry, Misiu, sam/a nie dasz rady.
Dziś Flinta swoją opowieścią chce zwrócić uwagę innych na depresję. To kolejny cenny głos w sprawie.
Gdzie dzwonić w razie problemów?
Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy, odczuwasz lęk i smutek, masz myśli samobójcze — nie czekaj, zadzwoń pod jeden z numerów pomocowych dostępnych bezpłatnie i czynnych całą dobę, siedem dni w tygodniu:
800 70 22 22 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
800 12 12 12 – Wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysowej – infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
112 – W razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia