Na Eurowizji po 50 latach znów pojawi się ABBA. Legendarny zespół będzie świętował finał konkursu razem z widzami z całego świata. Znamy szczegóły tej wyjątkowej niespodzianki.
Od wtorku w Malmö w Szwecji trwa konkurs Eurowizji. W sobotę 11 maja poznamy zwycięzcę. Niestety szanse na wygraną straciła już Polska. Nasza reprezentantka Luna odpadła z gry w pierwszym półfinale. Widzowie z Europy nie przyznali jej wystarczająco dużo punktów, by znalazła się w gronie dziesięciu najwyżej ocenionych artystów, którzy przeszli do najważniejszego etapu.
ABBA wraca na Eurowizję
W sobotnim finale nie zabraknie niespodzianek. Widzowie zobaczą największe gwiazdy Eurowizji. Wśród nich nie zabraknie ABBY, czyli zespołu, który wygrał konkurs dokładnie 50 lat temu. Po zwycięstwie kariera kwartetu ruszyła z kopyta.
ABBA uczci swój jubileusz symbolicznym przemówieniem do publiczności w arenie i przed telewizorami. Frida, Ben, Björn i Agnetha nie staną jednak osobiście na scenie, a jedynie zostanie wyemitowane wideo-pozdrowienie nagrane wcześniej. To i tak ogromne wyróżnienie dla organizatorów wydarzenia, którzy od lat namawiali członków legendarnego zespołu do wspólnego pojawienia się na Eurowizji. Nie udało się im to nawet w 2005 roku, gdy świętowano 50-lecie show, a ABBA triumfowała w plebiscycie na największy przebój w historii konkursu.
Pozdrowienia od zespołu poprzedzą występ trzech zwyciężczyń Eurowizji, które zaśpiewają “Waterloo”. Będą to Charlotte Perelli, Conchita Wurst i Carola.
W którym roku ABBA wygrała Eurowizję?
Kiedy 6 kwietnia 1974 r. Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson i Anni-Frid „Frida” Lyngstad weszli na kolorową scenę w The Dome w angielskim Brighton ubrani w charakterystyczne dla tamtej epoki błyszczące glamrockowe kostiumy, świat popu zmienił się na zawsze. Mija 50 lat od przełomowego wykonania piosenki „Waterloo” podczas Konkursu Piosenki Eurowizji.
ABBA otrzymała 24 punkty – wówczas każdy kraj przyznawał noty od 1 (najniższa) do 5 (najwyższa). Co ciekawe najwięcej punktów ABBA dostała tylko od Szwajcarii i Finlandii. 3 punkty przekazała Holandia, po 2 – Niemcy, Izrael i Norwegia, a po 1 – Portugalia, Irlandia, Jugosława i Hiszpania.
Wielka Brytania, Grecja, Monako, Belgia i Włochy nie przekazały grupie ani jednego punktu.