Nikt nie spodziewał się jego śmierci. Witold Paszt był aktywny do końca na scenie. Zmarł 18 lutego 2022 roku, a cztery lat wcześniej odeszła jego żona Marta.
Grupa Vox nieprzerwanie koncertowała od 43 lat. W 2019 roku wrócili z nową piosenką inaugurując swój jubileuszowy. Zespół w składzie: Witold Paszt, Jerzy Słota i Dariusz Tokarzewski spotkali się wtedy na planie teledysku w studio Kosmos w Warszawie. Tam przenieśli się w lata 80., aby nagrać klip do piosenki pt. „Porwij mnie”. Powstała ona w 1987 roku na terenie dawnej Czechosłowacji. Grupa Vox śpiewała ją wiele lat temu po angielsku, a wtedy postanowili nagrać po polsku. Potem zagrali mnóstwo koncertów jubileuszowych i wystąpili na festiwalu w Opolu.
Victoria Singers jeszcze przed Vox
W 1977 roku Witold Paszt na potrzeby Studia Rozrywki Viktoria założył w Warszawie zespół wokalny “Victoria Singers”. W jego skład weszli: Andrzej Kozioł, Grzegorz Markowski, Witold Paszt oraz dwie panie: Zosia i Janeczka. Rok później dołączył do nich Ryszard Rynkowski. Zdecydowali, że będzie to męski kwartet. Dało to początek grupy Vox. Potem Grzegorz Markowski zdecydował się rozpocząć karierę solową. Szukali wokalisty, a tu się okazało, że kuzyn Witolda Paszta – Jerzy Słota nadaje się idealnie. Ćwiczyli też ruchy sceniczne i układali choreografię do poszczególnych utworów. Stepowania uczył ich sam Janusz Józefowicz, nikomu jeszcze wtedy nieznany. Uczyli się języka angielskiego, a ubierali ich na scenę najlepsi polscy projektanci jak: Jerzy Antkowiak, Grażyna Hasse, Barbara Hoff.
Zadebiutowali w Poznaniu
Zadebiutowali w kwietniu 1979 r. na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu. Wystąpili na festiwalu w Opolu, Sopocie i wtedy za “Bananowy song” zgarnęli pierwszą Nagrodę Dnia Płytowego i Nagrodę Publiczności. Vox wygrywał plebiscyty radiowe, telewizyjne i prasowe. Koncertował w NRD, RFN, Holandii, Szwecji, na Kubie, w Czechosłowacji, w Związku Radzieckim, Bułgarii, jak również Polonii w USA, Kanadzie, Australii.
W 1987 roku Ryszarda Rynkowskiego odszedł i zastąpił go Dariusz Tokarzewski. Dziesięć lat później Andrzej Kozioł zrezygnował z kariery.
Potem występowali jako wokalny tercet. W 2019 dołączył do zespołu Mariusz Matera, wokalista z Chełma, który zastąpił w składzie Jerzego Słotę. Ich największe przeboje to: “Bananowy song”, “Szczęśliwej drogi już czas”, “Zabiorę cię Magdaleno”, “Rycz mała rycz”, “A ty kochaj mnie”.
Z żoną spędził prawie 50 lat
Przypadek sprawił, że się poznali. Byli skazani na siebie.
– Nie miałem w ogóle doświadczenia w sprawach damsko-męskich, ale traf chciał, że pewna dziewczyna skręciła nogę. Byłem tam z gitarą, więc gitarę zarzuciłem na plecy, wziąłem dziewczyną na ręce i jak się jej przypatrzyłem, pomyślałem: „Już cię nie puszczę” – wspominał Witold Paszt dla Faktu w 2019 roku.
Wzięli ślub i mimo częstych wyjazdów wokalisty ze swoim zespołem byli zgodnym małżeństwem. Marta wykazywała duże zrozumienie dla jego pracy. Wychowali dwie córki: Aleksandrę i Natalię.
– Byliśmy bardzo udanym małżeństwem. Z ręką na sercu przysięgam, że pokłóciliśmy się dwa razy w życiu. I to nie mocno! Praktycznie nie podnosiliśmy na siebie głosu. Jak były jakieś konflikty, to szybko znikały. Wystarczyła spokojna rozmowa. Każdemu życzyłbym, by przeżył z drugą osobą 50 lat w takiej ogromnej atmosferze szacunku i miłość – mówił na łamach “Faktu”.
Kiedy Marta odeszła Witold znalazł oparcie w rodzinie. Potem wystąpił jako juror w “Voice Senior”, gdzie był bardzo lubiany. Smutna wiadomość nadeszła w 2022 roku. Wokalista zmarł dzień po rocznicy śmierci jego żony.