Dariusz Szpakowski pojawił się z żoną na Gali Mistrzów Sportu. Wraca do TVP. Jaka była jego kariera?

Martyna Chmielewska
4 min przeczytany

Dariusz Szpakowski nazywany głosem polskiego futbolu, pojawił się wraz z żoną na Gali Mistrzów Sportu. Jego kariera trwająca blisko 50 lat i dalej się rozwija. W grudniu wrócił do TVP jako komentator i doradca w sprawach sportu.

Dariusz Szpakowski to postać dobrze znana fanom sportu w Polsce. Rozpoczął swoją karierę w latach 70 relacjonując wydarzenia sportowe, zwłaszcza piłkarskie, w radiu i telewizji. Legenda komentatora sportowego.

Żona zachwyciła wszystkich

Na Gali Mistrzów Sportu, która przyciągnęła wiele znanych osobistości związanych z branżą sportową nie mogło zabraknąć Dariusza Szpakowskiego. Towarzyszyła mu żona – popularna aktorka Grażyna Strachota, znana m.in. z udziału w produkcjach takich jak „Złotopolscy”, „M jak Miłość” czy „Brzydula”. Na dużym ekranie mogliśmy ją zobaczyć w „Historii niemoralnej” Barbary Sass, „Życie za życie. Maksymilian Kolbe” Krzysztofa Zanussiego. Żona znanego komentatora sportowego przybyła na galę w złotej, długiej sukni z błyszczącą halką. Stylizację dopełniła biżuteria i kopertówka w tym samym kolorze.

Dariusz Szpakowski i Grażyna Strachota/Kapif

“Nie pozwoliłam mu się poderwać”

Dariusz Szpakowski poznał swoją przyszłą żonę w latach 80 w telewizyjnej charakteryzatorni. Zobaczył ją później jak śpiewała podczas spektaklu „Brel”.

– Zobaczyłem ją na scenie i pomyślałem, że jest piękna, ale pewnie jest mężatką, ma już dzieci i nie ma co zawracać sobie głowy”. – powiedział portalowi “Viva!”

Dzięki przypadkowemu spotkaniu w kolejce do wyciągu narciarskiego na Kasprowym Wierchu mogli spędzić ze sobą więcej czasu.

– Darek bardzo chciał mnie poderwać, ale dałam mu kosza, żeby nie myślał, że jak pracuje w telewizji, to absolutnie wszystko mu wolno” – opowiada Grażyna Strachota dla “Vivy!”

Grażyna Strachota i Dariusz Szpakowski/ONS

Szpakowski zauważył, że aktorka ma trudności z jazdą na nartach i zaoferował jej lekcje, a resztę wieczoru spędzili na długich rozmowach w pobliskiej restauracji. Pobrali się w 1992 roku. Mają razem dwie córki: Julię i Gabrielę.

Prezes TVP zwolnił go z pracy

Dariusz Szpakowski to ikona polskiego dziennikarstwa sportowego, znany głównie z komentowania piłkarskich rozgrywek. Jego kariera, trwająca blisko pięćdziesiąt lat zaczęła się w latach 70. W wieku 25 lat został prowadzącym „Studio S-13” w Polskim Radiu. W 1983 pojawił się w Telewizji Polskiej, gdzie po raz pierwszy komentował mecz Polski z Finlandią. Pomimo tego, że otrzymywał oferty pracy od prywatnych stacji telewizyjnych postanowił ich nie przyjmować.

Dariusz Szpakowski/ONS

W 2002 roku ku zdziwieniu publiczności został odsunięty od komentowania przez prezesa TVP, który pod naciskiem fanów komentatora przywrócił go na stanowisko dwa lata później. Mimo ogłoszenia przejścia na emeryturę w 2022 roku Szpakowski powraca, dzięki decyzji nowego prezesa TVP Tomasza Syguta. Będzie pełnił funkcję doradcy zarządu TVP ds. sportu oraz ponownie zasiądzie za mikrofonem jako komentator.

Ikoniczne wpadki komentatora

Szpakowski zyskał sławę nie tylko za trafne komentarze, ale także za jego kultowe wpadki takie jak: “Jak Państwo widzą nic nie widać przez tę mgłę”, “Mecz zakończony został wygraną gości 3 : 3″ czy “I znowu niecelne trafienie!”. Fani piłki nożnej na długo zapamiętają jego przejęzyczenia czy emocjonalne okrzyki, „Aj, Jezus Maria!”. W ciągu kariery otrzymał wiele nagród, m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, Super Wiktor za całokształt twórczości, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotą Telekamerę w kategorii Komentator sportowy.

Nie zajmował się tylko piłką nożną

Początkowo trenował koszykówkę, a jego kariera sportowa została zastąpiona przez dziennikarstwo. Komentował także inne dyscypliny, a w 2005 roku użyczył głosu do gier z serii FIFA. Wystąpił gościnnie w filmach komediowych “Piłkarski Poker” czy “Druga Połowa” z 2021 roku.

Dariusz Szpakowski/ONS

Autor Martyna Chmielewska

Udostępnij ten artykuł
Studentka dziennikarstwa i nowych mediów. W wolnych chwilach czytam i recenzuję książki. Najczęściej sięgam po literaturę piękną i reportaż. Uwielbiam także kino niezależne.
Napisz komenatrz