Po raz kolejny odbył się “Bieg po Nowe Życie”, tym razem w Wiśle. To już od 2011 roku organizowane są biegi, aby promować transplantacje w Polsce.
“Bieg po Nowe Życie” to inicjatywa społeczna, której celem jest edukacja w zakresie transplantacji narządów. Buduje społeczne poparcie dla transplantacji, upowszechnia świadectwa woli i świadome dawstwo narządów. Ideę promują aktorzy, muzycy, artyści, sportowcy, przedstawiciele nauki i mediów, którzy dwa razy w roku spotykają się w wyjątkowym marszu nordic walking z osobami po przeszczepieniu.
Ministra, media, lekarze na starcie
Do Wisły przyjechali Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna, dziennikarze z redakcji Polsat-u i TVN-u, ale i świat artystów, sportowców i lekarzy, którzy wykonują operacje przeszczepów.
Zaczęło się przed Przemysława Salety
Inicjatorem “Biegu po Nowe Życie” jest między innymi Przemysław Saleta. Słynny sportowiec 16 lat temu oddał nerkę swojej córce Nicole.
– Większości osób tematyka przeszczepów kojarzy się z chorobami, a powinna zacząć kojarzyć się przede wszystkim ze zdrowiem. W Polsce nadal wykonuje się zbyt mało przeszczepów rodzinnych, kiedy osoba chora dostaje nerkę lub fragment wątroby od kogoś z rodziny. Brakuje świadomości, ludzie często mają obawy, że jeśli oddadzą narząd lub jego kawałek, to już zawsze będą żyli tak na pół gwizdka. Tymczasem po zabiegu nie dość, że zwykle bardzo szybko wracają do zwykłej aktywności, to jeszcze mogą cieszyć się ze świadomości, że podarowali komuś bliskiemu normalne życie – przekonuje Przemysław Saleta.
24. bieg w ciągu 13 lat
Dwanaście razy wydarzenie gościło w Wiśle, dziesięciokrotnie Bieg po Nowe Życie odwiedził Warszawę, jedna edycja odbyła się w formule online. W 2023 roku zorganizowana została również specjalna edycja: Bieg po Nowe Życie – Pomorze na TAK, która zagościła w Gdańsku. Dzięki zasięgowi i przesłaniu “Bieg po Nowe Życie” wpisał się na listę najważniejszych polskich kampanii społecznych od 2011 roku.