Aktorka, poetka, i propagatorka polskiej kultury w Szwajcarii. Prywatnie jest siostrą Wojciecha Młynarskiego, znanego polskiego poety i autora tekstów piosenek. Jak wyglądało jej życie?
Kariera Barbary Młynarskiej-Ahrens rozpoczęła się w Teatrze Powszechnym, gdzie występowała w latach w latach 60. W tym samym roku zagrała główną rolę w filmie “Niebieskie jak morze czarne” u boku Mariana Kociniaka. Jest autorką licznych utworów poetyckich, wspomnień oraz scenariuszy telewizyjnych.
Trochę Polski w Szwajcarii
Od 1971 roku Barbara mieszka w Szwajcarii, gdzie założyła Klub Miłośników Żywego Słowa, będący centrum spotkań dla Polaków mieszkających w tym kraju. Zapraszała do klubu wybitnych gości z Polski, w tym aktorów, reżyserów, muzyków i dziennikarzy. Mimo dużej odległości starała się opiekować bratem, gdy cierpiał na “dwubiegunówkę”.
– Codziennie to nie bo telefony były za drogie ale nasz kontakt był bardzo intensywny, gdy chorował. Wielokrotnie do mnie uciekał, przyjeżdżał i to ja zmuszałam go do powrotu, bo wiedziałam, że jak się nie będzie leczył, to bardzo źle się to dla niego skończy – wyznała dla “Vivy”.
Koniec dzieciństwa
Urodziła się 12 sierpnia 1942 roku w Kobylance koło Mińska Mazowieckiego i dorastała w Komorowie pod Warszawą. Wychowała się w artystycznej atmosferze, która miała duży wpływ na jej życie i twórczość.
– Wojtek był chłopcem nadwrażliwym, potrafił rzewnie płakać. Tatę zastępował mu w pewnym sensie dziadzio Tadeusz, jego najlepszy kumpel. Często płatali razem figle. Dziadzio od razu zorientował się, że Wojtek ma talent do pisania, wymyślali razem wiersze i przeróżnego rodzaju historie. A potem, podczas coniedzielnych domowych koncertów, dziadunio siadał do fortepianu i nam akompaniował. Mój brat jego śmierć przeżył strasznie. To był dla nas obojga koniec dzieciństwa – opowiadała dla “Twojego stylu”.
Poetka, która została aktorką
Talent i uroda Młynarskiej przyciągnęły uwagę fotografa Edward Hartwig i pisarza Leopold Tyrmand. Miała również bliskie relacje z ciotką Nelą Rubinstein-Młynarską, żoną pianisty Artura Rubinsteina.
– Ania Minkiewicz mówiła, że jestem poetrissa. Ona reżyserowała napisane przeze mnie programy telewizyjne, w których brały udział m.in. Ewa Wiśniewska, Grażyna Barszczewska, Łucja Prus, Magda Zawadzka i Halina Kunicka – mówiła w wywiadzie dla “Vivy”.
Barbara Młynarska-Ahrens występowała w Kabarecie Jeremiego Przybory na IV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1966 roku.
Śmierć brata
W swojej książce Barbara opisuje silną więź, jaka łączyła ją z bratem Wojciechem, który cierpiał na chorobę afektywną dwubiegunową. Choroba ta miała znaczący wpływ na jego życie i twórczość, a Barbara wspierała go w trudnych chwilach.
Wojciech Młynarski zmarł 15 marca 2017 roku, pozostawiając po sobie troje dzieci – Agatę, Jana i Paulinę. Został pochowany na warszawskich Starych Powązkach. Jego siostra Barbara Młynarska-Ahrens w tym roku skończy 82 lata.
– Nigdy nie rozmawialiśmy o śmierci, chociaż oboje się jej baliśmy. Ale oboje tez czuliśmy, że to nie koniec. Wiem, że się jeszcze spotkamy. My i cała nasza barwna rodzina, mama, babcia, ojciec, ciocia Nela Młynarska – żona Artura Rubinsteina. Ale to temat na następną opowieść – zakończyła wywiad Młynarska.