Anna Jurksztowicz dba o zdrowie i dlatego postanowiła dać przykład i zaszczepiła się przeciwko pneumokokokom.
Artystka po zaszczepieniu wybrała się do programu “Halo tu Polsat”, gdzie opowiedziała o swojej decyzji. Przypomnijmy, że darmowe szczepionki przeciwko pneumokoki są dostępne dla osób powyżej 65 roku życia z chorobami przewlekłymi.
– Jeśli choruję to często wykluczona jestem na 2 miesiące, a ja pracuję głosem. Tak było niedawno i nie mogłam śpiewać. Poza tym w moim wieku potrzebuję więcej czasu, żeby odbudować formę. Działam również w fundacji i jestem prezesem Domu Muzyka Seniora i moje zaszczepienie to gwarancja, że nie przyniosę tej choroby do moich podopiecznych – opowiadała Anna Jurksztowicz w programie “Halo tu Polsat”.
Jak wygląda szczepienia?
– Szczepienie było delikatne i trwało sekundę. Warto zdecydować się na to dla siebie i innych – stwierdziła artystka.
– Można zrobić szczepienia przeciwko grypie i pneumokoki razem podstawiając dwa ramiona. Nie tylko chodzi o wiek, ale i choroby, które pacjent przechodzi. Jest wiele z nich, które zakwalifikują osobę do szczepienia- doradza doktor Justyna Tymińska, lekarz rodzinny.
Dlaczego się szczepić?
Zapalenie płuc to jedno z najczęstszych chorób prowadzących do hospitalizacji dorosłych, szczególnie osób powyżej 65. roku życia. Głównymi sprawcami tych infekcji są bakterie –pneumokoki, które są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność wśród zakażeń bakteryjnych. Przenoszą się drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z nosicielem, podobnie jak wirus grypy. Ochrona przed tymi groźnymi patogenami jest teraz łatwiejsza niż kiedykolwiek, a jedno szczepienie może uratować życie.
Pneumokoki to bardzo niebezpieczne bakterie, które mogą powodować poważne choroby, takie jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, czy sepsa. Pneumokoki są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych, m.in. dlatego, ze coraz częściej stają się oporne na działanie antybiotyków, dlatego wywołane przez nie zakażenia trudno się leczą.
Każdego roku znika duże miasto
Każdego roku ponad 1,5 miliona ludzi na świecie umiera z powodu zakażeń pneumokokowych, w tym około 1 milion z powodu zapalenia płuc. To tak, jakby każdego roku znikało miasto wielkości Warszawy. Pneumokoki stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia publicznego, dlatego tak ważne jest, aby się chronić.
W 2021 roku aż 99,3% osób, które trafiły do szpitala z powodu inwazyjnej choroby pneumokokowej, miało powikłania, którym można było zapobiec dzięki szczepieniom. Pacjenci hospitalizowani z powodu zapalenia płuc spędzają w szpitalu średnio ponad 12 dni. Około 1 na 8 osób wymaga leczenia na oddziale intensywnej terapii, a tyle samo osób musi być podłączonych do respiratora.
Kto powinien się zaszczepić?
Zakażenia pneumokokowe mogą dotknąć ludzi w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Najbardziej narażone są jednak małe dzieci do 2. roku życia oraz osoby powyżej 65 lat. Dzieci są często chronione dzięki obowiązkowym szczepieniom, ale niestety seniorzy rzadko się szczepią.
Seniorzy mogą zaszczepić się bezpłatnie!
Od 1 września zeszłego roku osoby powyżej 65. roku życia chorujące przewlekle i z grup ryzyka mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom. Wystarczy jedna wizyta u lekarza, aby zaszczepić się jednocześnie przeciw grypie i pneumokokom. Co ważne, szczepienie przeciw pneumokokom nie musi być powtarzane co roku, co jest wygodne dla pacjentów.
Bezpieczny senior to zaszczepiony senior.
Chroniąc siebie, chronisz także swoich bliskich, w tym wnuki. Dzięki jednej wizycie możesz zabezpieczyć się przed dwiema groźnymi chorobami – grypą i pneumokokami – za jednym razem. Co więcej, szczepienia przeciw pneumokokom są bezpłatne dla osób powyżej 65. roku życia, które są w grupie ryzyka i chorują przewlekle (np. przewlekła choroba serca, m.in. zawał, niewydolność serca, przewlekła choroba płuc, w tym POChP, astma, przewlekła niewydolność nerek lub cukrzyca, choroby onkologiczne). Warto więc zadbać o swoje zdrowie już dziś!