Andrzej Kopiczyński łamał prawo, by przeżyć. W dzieciństwie nie miał łatwo

Katarzyna Pasztaleńska
2 min przeczytany

Andrzej Kopiczyński był wielką gwiazdą szklanego ekranu. Popularność i uznanie widzów przyniosła mu rola Stefana Karwowskiego w „Czterdziestolatku”. Mało kto wiedział, że zanim został aktorem łamał prawo, by tylko przeżyć.

Andrzej Kopiczyńskizagrał wiele ról, ale to postać Stefana Karwowskiego w emitowanym w drugiej połowie lat 70. „Czterdziestolatku” przyniosła mu największą sławę i uznanie widzów. Dzięki produkcji zapisał się na stałe w historii polskiego świata filmów i seriali. W hołdzie dla jego postaci jedno z warszawskich rond w centrum miasta w 2014 roku nazwano „Rondem Czterdziestolatka”.

Andrzej Kopiczyński miał trudne dzieciństwo

Zanim Kopiczyński został gwiazdą, musiał stawić czoła trudnym sytuacjom. Gdy był dzieckiem, był niedożywiony. Przyszły aktor niejednokrotnie korzystał z pomocy świetlic przy domach dziecka.

Pamiętam głód. Byłem niedożywiony. Chodziłem po świetlicach domów dziecka. Gdy w jednym zjadłem zupę, biegłem do następnego – mówił w rozmowie z „Na żywo”.

Żeby przetrwać, Kopiczyński dopuszczał się kradzieży. Łamał prawo, bo wiedział, że tylko w ten sposób uda mu się przeżyć kolejny dzień. Tylko w ten sposób w tamtym czasie mógł zarabiać na podstawowe wydatki.

Kradłem. Wiele mieszkań poniemieckich było zaplombowanych. Dla mnie i kolegów to nie był problem. Kradliśmy ołowiane rury z mieszkań, bo ołów bardzo dobrze szedł – wyznał.

Andrzej Kopiczyński, fot. KAPIF

Kiedy zmarł Andrzej Kopiczyński?

Kopiczyński zmarł 12 października 2016 roku w Warszawie. Dwa lata wcześniej zdiagnozowano u niego chorobę Alzheimera. Grób aktora znajduje się na warszawskich Powązkach.

Grób Andrzeja Kopiczyńskiego, fot. Wikipedia
Andrzej Kopiczyński, fot. KAPIF
Udostępnij ten artykuł
Uwielbiam komedie i muzykę popularną, chociaż nie stronię od klasycznej czy jazzowej. Spełniona zawodowo i prywatnie mama dwojga dzieci. "Cierpliwość jest podporą słabych, niecierpliwość ruiną silnych" – to moja życiowa dewiza.
Napisz komenatrz